حبه بن جوین (جویر) عرنی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حبه بن جوین (جویر) عرنی
حبه عرنی، فرزند جُوین (جویر) بن علی از اهالی کوفه و کنیه‏اش «ابو قدامه» از شیعیان و اصحاب امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام [1] و امام حسن مجتبی علیه‏السلام به شمار می‏آید. [2] .
حبه مردی زاهد و با تقوا و دائم الذِکر بوده است لذا «سلمة بن کهیل» می‏گوید: من حبه را ندیدم جز آن که مشغول ذکر و تسبیح بود. [3] .
برخی مثل خطیب بغدادی [4] او را جزو تابعین [5] به شمار آورده ولی بعضی دیگر او را از اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله به شمار آورده‏اند. [6] و ابن اثیر و دیگران از مسلم ملائی نقل می‏کنند که حبه گفت: من در روز غدیر خم در حجة الوداع حاضر بودم و رسول خدا صلی الله علیه و آله علی را به جانشینی خود معرفی کرد. [7] سپس می‏افزاید: من در آن روز مشرک بودم. [8] .
مسلم اعور گوید: او در جنگ جمل در رکاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام حضور داشت و خود شاهد از بین رفتن شتر عایشه و منهزم شدن سپاه او بوده است. [9] .
خطیب بغدادی و ابن اثیر از مسلم اعور از «حبه بن جوین» نقل می‏کند که گفت: من و ابو مسعود در مدائن نزد «حذیفة بن یمان» رسیدیم و پس از سلام و گفت و گو به حذیفه گفتیم: ما از فتنه‏هایی که پیش آمد کرده، می‏ترسیم برای ما حدیثی بیان کن؟ حذیفه گفت: از فتنه‏ای که پسر سمیه (عمار یاسر) به وجود می‏آید، مراقب باشید؛ زیرا از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم که می‏فرمود:
تقتله الفئة الباغیة (الناکبة) عن الطریق، و ان آخر رزقه ضیاح من لبن؛
بدانید او (عمار) را دسته و گروه ستمکاری که از راه مستقیم به انحراف رفته‏اند، خواهند کشت و آخرین رزق و روزی عمار شیری است که با آب مخلوط است. [10] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 38، ش 9؛ رجال برقی، ص 6؛ اسد الغابه، ج 1، ص 367.
[2] رجال طوسی، ص 67، ش 5.
[3] تاریخ بغداد، ج 8، ص 276؛ تهذیب التهذیب، ج 2، ص 151.
[4] تاریخ بغداد، ج 8، ص 274.
[5] ر. ک: همین کتاب، ص 34.
[6] الاصابه، ج 2، ص 164.
[7] متن روایت حبه که از رسول خدا صلی الله علیه و آله در معرفی علی علیه‏السلام‏به جانشینی خود بیان فرموده است، در صفحات بعدی خواهد آمد.
[8] اسد الغابه، ج 1، ص 367 و نیز این ایراد آمده است: این که حبه می‏گوید: من در حجةالوداع بودم ولی در حال شرک بودم، آیا مگر در حجة الوداع غیر از مسلمانان کس دیگری از مشرکین همراه پیامبر صلی الله علیه و آله برای حج و زیارت خانه خدا بوده که حبه می‏گوید: من بودم، ولی مشرک بودم! زیرا حضرت علی علیه‏السلام در مکه در موسم حج اعلام کرد که: «از این تاریخ و سال‏های بعد هیچ مشرکی حج نیاورد.» و پیامبر صلی الله علیه و آله در سال بعد که سال دهم هجری بود، حج آورد و به آن «حجة الوداع» می‏گویند و اسلام در آن زمان تمام جزیرة العرب را فرا گرفته بود. با توجه به توضیح ابن اثیر در اسد الغابه، ممکن است گفته شود که حبه در آن زمان اتفاقی در حجة الوداع حضور داشته، نه این که جزو حاجیان بوده است یا کلمه «مشرک بودم» کذب باشد وبه او نسبت داده‏اند، و اللَّه العالم.
[9] ر. ک: الجمل، ص 382.
[10] تاریخ بغداد، ج 8، ص 275؛ کامل ابن اثیر، ج 2، ص 381.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir