زحر بن قیس جعفی

نوع اصطلاح :
عنوان :
زحر بن قیس جعفی
زَحر [1] فرزند «قیس بن مالک جعفی» از سوارکارانِ نامی عصر خود در کوفه بوده است. شیخ طوسی او را از اصحاب امیر مؤمنان علی علیه‏السلام به شمار آورده است. [2] .
شیخ مفید، زحر بن قیس را حامل نامه حضرت علی علیه‏السلام به مردم کوفه ذکر می‏کند و می‏نویسد: موقعی که حضرت ناکثین را شکست داد، عبداللَّه بن عباس را به عنوان حاکم بصره منصوب نمود و خود عازم کوفه گردید و قبل از عزیمت نامه‏ای برای مردم کوفه نوشت، و به وسیله زحر بن قیس نامه را فرستاد. [3] .
او به دیدار رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله نایل شده است. و از سواره‏نظام و اصحاب و یاران امیرالمؤمنین علیه‏السلام و از ملازمان آن حضرت بوده و حضرت علیه‏السلام هم او را مورد عنایت قرار داده و هر گاه به او می‏نگریست، می‏فرمود: «مَن سرّه أن ینظر إلی شهید الحی، فلینظر إلی هذا؛ هر که دوست دارد شهید زنده‏ای را ببیند به این مرد (زحر بن قیس) نگاه کند.»
همو می‏افزاید: امیر مؤمنان علیه‏السلام روی کاردانی و ایمانی که در زَحر سراغ داشت، وی را به امارت و حکومت مدائن برگزید. [4] .

پی نوشت ها:
[1] در نام زحر بن قیس اختلاف است، در تاریخ بغداد و کتاب الجمل «زحر» و در رجال طوسی «زهر» ضبط شده و در بعضی نسخ الاصابه «زجر» و در وقعة صفین در سه مورد «زحر» و در موارد دیگری «زجر» آمده است، اما صیحح آن «زحر» است و «زجر» اشتباه می‏باشد.
[2] رجال طوسی، ص 42، ش 14.
[3] الجمل، ص 398.
[4] الاصابه، ج 2، ص 631.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir