سلیم بن قیس هلالی

نوع اصطلاح :
عنوان :
سلیم بن قیس هلالی
سلیم [1] فرزند قیس همدانی کوفی یکی از اصحاب و یاران باوفا و از شیعیان مخلص امیر مؤمنان علی علیه‏السلام و نیز از اصحاب امام حسن و امام حسین و امام سجاد علیهم‏السلام بود. [2] کنیه‏اش ابو صادق [3] و از راویان مورد وثوق و اعتماد امامیه می‏باشد. وی دارای کتابی است که مشتمل بر حقایق و اخبار و حوادث مهمی است که کمتر کتابی این حقایق را در بر دارد، از جمله این که مشتمل بر احادیثی است که نام دوازده امام شیعیان از حضرت علی و امام حسن و امام حسین علیهم‏السلام تا حضرت مهدی علیه‏السلام در آن آمده است. [4] .

پی نوشت ها:
[1] سلیم دارای کتابی است معروف به «کتاب سلیم بن قیس هلالی» که نجاشی در رجال خود و شیخ طوسی در فهرست از آن نام برده و تجلیل کرده‏اند. این کتاب مشتمل بر اخبار مهمی است از جمله نام دوازده امام شیعه با اسم و رسم در آن آمده است.
علامه قدس سره در کتاب خلاصه نقل می‏کند: سلیم بن قیس از اصحاب امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام است که حجاج به دنبال او فرستاد تا وی را به قتل برساند، اما سلیم فرار کرد و به نزد «ابان بن ابی عیاش» پناه برد و هنگامی که وفاتش فرا رسید به ابان گفت: تو به گردن من حقی داری و اکنون مرگ من فرا رسیده، همانا بعد از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله چه اتفاق‏هایی افتاده و سپس به ابان کتابی داد که هیچ کس از سلیم غیر از ابان این کتاب را نقل نکرده است.
مرحوم آیة اللَّه خوئی درباره سلیم بن قیس می‏نویسد: اولاً: سلیم بن قیس یکی از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام و از علمای جلیل القدر و مورد وثوق است که برقی در رجال خود او را تأیید نموده است. ثانیاً: کتاب سلیم طبق نقل نعمانی یکی از کتب و اصول معتبره است و آنچه در آن آمده صحیح و از ائمه اطهار علیهم‏السلام صادر شده است. ثالثاً: طریق کتاب سلیم مختص به ابان بن ابی عیاش نیست بلکه شیخ طوسی یکی از طریق ابان از سلیم است و دیگری طریق ابراهیم بن عمر یمانی از سلیم است. این عالم بزرگ و محقق عالیقدر شیعه (آیة اللَّه خوئی قدس سره) در ادامه مطالب زیادی درباره سلیم آورده، علاقه‏مندان می‏توانند به آن مراجعه نمایند.
[2] رجال طوسی، ص 43، ش 5، و ص 68، ش 1 و ص 74، ش 1 و ص 91، ش 6.
[3] رجال نجاشی، ص 193، ش 516.
[4] ر. ک: کتاب سلیم بن قیس هلالی، ص 21 - 15 و صفحات دیگر.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir