شراحیل بن مرة همدانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
شراحیل بن مرة همدانی
برخی او را شراحیل بن مرّة همدانی یا کندی و برخی او را مرة بن شراحیل همدانی نام برده‏اند. [1] وی یکی از یاران و کارگزاران امیرالمؤمنین علیه‏السلام به شمار آمده و این که او از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله بوده و آن حضرت را درک کرده یا نه اختلاف است.
ابن اثیر و ابن حجر می‏نویسند: شراحیل بن مُرّه رسول خدا صلی الله علیه و آله را درک کرده و از طریق حجر بن عدی نقل شده که گفت: از شراحیل بن مُرّه شنیدم که می‏گفت: رسول خدا صلی الله علیه و آله خطاب به علی علیه‏السلام می‏فرمود: «أبشر یا علی، فإنّ حیاتک و موتک معی؛
یا علی، تو را بشارت باد که همانا حیات و مرگت با من خواهی بود.» [2] .
ابن حجر می‏افزاید: شراحیل از یاران علی علیه‏السلام و کارگزار او در «نهرین» بوده است. [3] .
شیخ طوسی وی را به نام مره همدانی از اصحاب حضرت علی به شمار آورده است. [4] به نقل حمد اللَّه مستوفی، شراحیل از یاران امام علی علیه‏السلام و عامل و کارگزار حضرت در قزوین بوده است. [5] .

پی نوشت ها:
[1] در کتاب الاصابه، ج 3، ص 325 هم نام او را شراحیل بن مرة همدانی و یا کندی و به قولی مرة بن شراحیل ذکر کرده و در اسد الغابه، ج 2، ص 390 فقط شراحیل بن مره یا کندی آمده و در رجال طوسی، ص 59، ش 33 فقط مرة همدانی ذکر شده است.
[2] اسد الغابه، ج 2، ص 390.
[3] الاصابه، ج 3، ص 325.
[4] رجال طوسی، ص 59، ش 33.
[5] تاریخ گزیده، ص 793، انتشارات امیرکبیر، تهران.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir