عبدالله بن ابی‏حصین ازدی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن ابی‏حصین ازدی
عبداللَّه بن ابی‏حصین از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام بود که در صفّین در گروه قاریان قرآن، به همراه عمار یاسر به میدان آمد و در رکاب امیر مؤمنان علیه‏السلام به شهادت رسید.
طبری و ابن مزاحم از «عبداللَّه بن عمار بن عبد یغوث» نقل می‏کنند: هنگامی که سپاه امیرالمؤمنین به جانب صفّین در حرکت بود، افراد هنگام عبور از پل «مَنیج» به علت کثرت و زیادی به طور فشرده و دسته جمعی می‏رفتند و مزاحم یکدیگر بودند و در این میان کلاه «عبداللَّه بن ابی‏حصین» از سرش افتاد که فوراً پیاده شد و کلاه را برداشته و سوار بر مرکب به پیش رفت، سپس کلاه عبداللَّه بن حجاج نیز از سرش افتاد که او نیز کلاه را برداشته و سوار بر مرکبش شد، در این هنگام «عبداللَّه بن حجاج» این بیت شعر را برای «ابن ابی‏حصین» خواند:

إن یکُ ظنُّ الزاجِری الطیر صادقاً
کما زعموا أُقتل وشیکاً و تُقتل

- اگر به اعتقاد برخی موضوع طیر و تفأل صحیح باشد، من و تو در این جنگ کشته خواهیم شد.
عبداللَّه بن ابی حصین که قلبش مالامال از ایمان و عشق به امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود به وی گفت: «ما شی‏ءٌ أوتاه هو أحبُّ إلی مما ذکرت؛ هیچ چیز محبوب‏تر از آنچه گفتی (یعنی بهتر از شهادت) برای من نیست.» [1] و در میدان نبرد صفین عبداللَّه بن ابی حصین همراه عمار یاسر صحابی بزرگ رسول خدا صلی الله علیه و آله به میدان آمد و جنگید و به شهادت رسید، و در همین روز از نبرد عبداللَّه بن حجاج نیز به شهادت رسید. [2] .

پی نوشت ها:
[1] وقعة صفین، ص 153؛ تاریخ طبری، ج 4، ص 566.
[2] وقعة صفین، ص 263؛ تاریخ طبری، ج 5، ص 27.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir