عبیدالله بن ابی رافع

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبیدالله بن ابی رافع
عبیداللَّه از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام و کاتب آن حضرت بود و دو کتاب یکی تحت عنوان قضاوت‏های امیرالمؤمنین علیه‏السلام و دیگری تحت عنوان کسانی که از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله در جمل و صفین و نهروان با علی علیه‏السلام بودند، تدوین و تألیف نمود. [1] .
ابن اثیر می‏نویسد: «ابراهیم ابی‏رافع» ابتدا غلام عباس بود، عباس او را به رسول خدا صلی الله علیه و آله بخشید و حضرت او را آزاد کرد، لذا «ابو رافع» مولی (آزاده شده) رسول اللَّه است و او در مکه اسلام آورد، اما اسلام خود را مخفی کرد و در اُحد و خندق شرکت کرد و هنگامی که مسلمان شدن عباس را بشارت داد، حضرت او را آزاد کرد و کنیز خود «سلمی» را به ازدواج او درآورد، او از سلمی صاحب فرزندی به نام «عبیداللَّه» شد. بنا به نقلی، سلمی قبلاً قابله ابراهیم (فرزند رسول خدا) بوده است. ابراهیم ابو رافع پدر عبیداللَّه در عصر خلافت عثمان و به قولی در عصر خلافت امیرالمؤمنین علیه‏السلام دار فانی را وداع گفت. [2] .

پی نوشت ها:
[1] الفهرست، ص 174، ش 467؛ ر. ک: معجم رجال الحدیث، ج 11، ص 62؛ رجال برقی، ص 4.
[2] ر. ک: اسدالغابه، ج 1، ص 41 (در شرح حال ابراهیم ابو رافع و اسلم ابو رافع) و ص 77.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir