عمر بن ابی سلمه (پسر خوانده رسول خدا)

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمر بن ابی سلمه (پسر خوانده رسول خدا)
عُمر بن ابی سلمه [1] کنیه‏اش «ابو حفص» در سال دوم هجری در سرزمین حبشه به دنیا آمد [2] و به هنگام رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در نُه سالگی بود و مادرش امّ سلمه پس از وفات عبداللَّه، که چهار ماه پس از مجروحیت در جنگ احد از دنیا رفت به ازدواج حضرت رسول صلی الله علیه و آله درآمد و چون فرزندش عمر، در حجر رسول خدا صلی الله علیه و آله تربیت شد، او را ربیب (پسر خوانده) رسول اللَّه نامیدند. [3] او در زمان خلافت امیر مؤمنان علیه‏السلام در زمره اصحاب خاص آن حضرت درآمد و در جنگ‏های جمل، صفین و نهروان در رکاب آن حضرت شرکت جست و حضرت او را مدت کوتاهی به امارت بحرین گماشت و سرانجام در سال 83 هجری در عصر حکومت عبدالملک مروان دار فانی را وداع گفت. [4] .
عمر پس از کشته شدن عثمان با امیرمؤمنان علیه‏السلام بیعت کرد و در جنگ‏های زمان آن حضرت شرکت نمود. او در جنگ جمل فرمانده میسره لشکر امام علی علیه‏السلام بود. [5] .

پی نوشت ها:
[1] در رجال شیخ طوسی، ص 24، ش 35 در اصحاب رسول خدا صلی الله علیه وآله آمده: «عمرو بن ابی سلمه» نام برده، اما اکثر مورخان و اهل سیره او را به «عمر بن ابی سلمه» می‏شناسند و درست است.
[2] در الاصابه، ج 8، ص 222، محل ولادت او را مدینه ذکر کرده است. و اصح آن است که عمر در مدینه متولد شده است نه در حبشه، چنانچه از هجرت ام سلمه که در صفحات بعد می‏آید، این موضوع تأیید می‏شود.
[3] در حدیث آمده که پیامبر آداب خوردن رابه او این چنین می‏آموخت: «یا بُنی ادن و سمِّ اللَّه، و کُل بیمینک، و کُل مما یلیک؛ پسرکم، جلو بیا و نام خدا ببر و با دست راستت غذا بخور و از آنچه کنار تو است، استفاده کن.» سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 491.
[4] ر. ک: شرح ابن ابی الحدید، ج 16، ص 173؛ تهذیب التهذیب، ج 6، ص 61.
[5] ر. ک: المحبر، ص 292؛ شرح ابن ابی الحدید، ج 14، ص 17.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir