عمرو بن حزم نجاری

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمرو بن حزم نجاری
عمرو از اصحاب و کارگزاران پیامبر صلی الله علیه و آله در حکومت نجران و از اصحاب امیرمؤمنان است. [1] .
اولین غزوه‏ای که او شرکت کرد، غزوه خندق است. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله پس از اعزام خالد بن ولید به نجران و اسلام آوردن اهل آن، عمرو را که هفده ساله بود به حکومت اهل نجران منصوب کرد و کتابی که در آن فرایض و سنن و احکام صدقات و دیات در آن نوشته شده بود، برای مردم نجران فرستاد.
ابن اثیر نقل می‏کند: وفات عمرو به سال 51 یا 53 یا 54 هجری در مدینه اتفاق افتاد. برخی نیز گفته‏اند که وی در زمان خلافت «عمر بن خطاب» از دنیا رفت. [2] .
ابن اثیر در پایان می‏نویسد: «ابوبکر بن محمد» نیز از جدش «عمرو بن حزم» روایت کرده که او پس از شهادت عمّار یاسر، در جنگ صفین به عمروعاص چنین گفت که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: «تقتله الفئة الباغیة؛ او (عمار) را گروه ستم کار به قتل می‏رسانند.» [3] که این نقل قول هم مؤید این است که عمرو بن حزم در زمان عمر بن خطاب از دنیا نرفته است.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 50، ش 63.
[2] اسدالغابه، ج 4، ص 98.
[3] اسدالغابه، ج 4، ص 98.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir