قیس بن مکشوح (ابو شداد)

نوع اصطلاح :
عنوان :
قیس بن مکشوح (ابو شداد)
در اسم و نسب وی اختلاف است، او را قیس فرزند مکشوح و یا هبیرة فرزند عبد یغوث و یا قیس بن عبد یغوث بن مکشوح گفته‏اند، وی حلیف (هم‏پیمان) بنی‏مراد بود که به ابوشداد کنیه داشت. او از اسب سواران قبیله «مذحج» بود که در عصر رسول خدا صلی الله علیه و آله اسلام آورد و از یاران آن حضرت گردید؛ اگر چه برخی گفته‏اند: او در عصر ابوبکر و یا عمر بن خطاب اسلام آورده ولی برخی مثل محمّد بن اسحاق می‏نویسند: او در اواخر عمر مبارک پیامبر خدا صلی الله علیه و آله، اسلام آورده و در کشتن «اسود عنسی» که در یمن مدعی نبوت بود، کمک و مساعدت نمود. و همین قول مورد تأیید مورخان و سیره‏نویسان است.
قیس طبق این نقل، مردی شجاع و سواری ماهر بود و پسر خواهر «عمرو بن معدی کرب» است. [1] .
قیس در جنگ قادسیه از پیش قراولان سپاه «سعد بن وقاص» بود و در فتح «نهاوند» حاضر بود. [2] هم‏چنین او از یاران باوفای امیرمؤمنان علیه‏السلام بود که در صفّین به شهادت رسید. [3] .
ابو مخنف نقل می‏کند: وی در صفّین پرچم «بجیله» را به دست گرفت و در حالی که رجز می‏خواند تا نزدیکی خیمه معاویه پیش رفت. وی خود را به محافظ معاویه عبدالرحمن بن خالد بن ولید که سپری از طلا داشت، رساند. بین آنان جنگ سختی درگرفت، ناگهان محافظ رومی معاویه، پای قیس را قطع کرد، اما وی تسلیم نشد و با ضربه‏ای او را به هلاکت رسانید. در این لحظه اطرافیان معاویه به طور جمعی به وی حمله کردند و او را به شهادت رساندند. [4] .

پی نوشت ها:
[1] الاصابه، ج 5، ص 539؛ اسد الغابه، ج 4، ص 237.
[2] همان، ص 502؛ اسد الغابه، ج 4، ص 237.
[3] همان، ص 502؛ اسد الغابه، ج 4، ص 237.
[4] وقعة صفّین، ص 258؛ تاریخ طبری، ج 5، ص 25.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir