کمیل بن زیاد نخعی

نوع اصطلاح :
عنوان :
کمیل بن زیاد نخعی
کمیل فرزند زیاد اهل یمن و از قبیله نخع است. او از تابعین [1] اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله و از یاران مخلص و جزو اصحاب سرّ [2] امیرالمؤمنین علیه‏السلام و از یاران امام حسن مجتبی علیه‏السلام است. [3] .
کمیل مردی شجاع، عابدی شب زنده‏دار و مردی دین‏دار بود و در زمان خلافت عثمان به جرم حق‏گویی و اعتراض به خلاف‏کاری‏های کارگزاران او به همراه زید بن صوحان، صعصعة بن صوحان، مالک اشتر و... به حمص تبعید گردید. [4] او از جمله شیعیانی است که در روزهای اول خلافت حضرت علی علیه‏السلام با او بیعت کرد که تا پای جان فداکاری نماید [5] و در رکاب حضرتش در صفین جنگید و از جانب آن حضرت به ولایت شهر «هیت» [6] منصوب شد، وی سرانجام به جرم اخلاص به مقام ولایت امیرمؤمنان علیه‏السلام به دست حجاج بن یوسف ثقفی به شهادت رسید.
ابن حجر عسقلانی می‏گوید: کمیل از شخصیت‏های بزرگ، شریف و مورد وثوق در میان قوم خود و مورد احترام و اطاعت بود و در صفین در رکاب حضرت علی علیه‏السلام حضور داشت و به دست حجاج بن یوسف ثقفی در سال 82 هجری در سن هفتاد سالگی کشته شد. [7] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: اسدالغابه، ج 1، ص 34.
[2] ر. ک: منهاج البراعه، ج 21، ص 219.
[3] رجال طوسی، ص 56، ش 6 و ص 69، ش 1؛ الاختصاص، ص 7؛ شرح ابن ابی الحدید، ج 17، ص 149.
[4] شرح ابن ابی الحدید، ج 2، ص 134. (تفصیل بیشتر و داستان تبعیدی‏ها را در شرح حال مالک اشتر ملاحظه نمایید).
[5] الاختصاص، ص 108.
[6] شهر هیت بالای شهر انبار قرار داشته و دارای درخت‏های خرمای بسیار و سبز و خرم بوده که در جهت غرب رود فرات واقع شده است.
[7] تهذیب التهذیب، ج 6، ص 589.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir