محمد بن ابی‏بکر

نوع اصطلاح :
عنوان :
محمد بن ابی‏بکر
محمّد فرزند ابوبکر (خلیفه اول) و مادر او اسماء دختر عمیس است، اسماء نخست همسر جعفر بن ابی‏طالب بود و همراه او به حبشه هجرت کرد و در حبشه عبداللَّه بن جعفر را به دنیا آورد. [1] پس از آن که جعفر در جنگ موته شهید شد، ابوبکر با اسماء ازدواج کرد و «محمّد بن ابوبکر» به دنیا آمد. اسماء پس از وفات ابوبکر با امیرالمؤمنین علیه‏السلام ازدواج کرد و چون محمّد کوچک و سه ساله بود، محمّد، ربیب [2] و پرورش یافته دامن علی علیه‏السلام و به منزله فرزند اوست. او از کودکی با شیر آمیخته با دوستی اهل بیت و تشیع تغذیه شد و در مکتب امیرالمؤمنین علیه‏السلام تربیت شد، از این رو او برای خود پدری جز علی علیه‏السلام نمی‏شناخت و برای هیچ کس فضیلت حضرت امیر علیه‏السلام را قائل نبود. تا آن جا که حضرت علی علیه‏السلام فرمودند: «محمّد پسر من از صلب ابوبکر است.» کنیه محمّد به گفته ابو قتیبه، «ابوالقاسم» و به قولی دیگر «عبدالرحمان» است.
محمّد از پارسایان قریش و یکی از جوانان انقلابی بود. او از کسانی است که بدعت‏ها و خلاف‏کاری‏های عثمان خلیفه سوم را نتوانست برتابد و در شورش علیه عثمان و محاصره خانه او، مردم را یاری داد. وی از جانب امیرالمؤمنین علیه‏السلام استاندار مصر گردید. [3] .

پی نوشت ها:
[1] تفصیل بیشتر را در شرح حال اسماء بنت عمیس و جعفر بن ابی‏طالب ملاحظه نمایید.
[2] ربیب یعنی پسر زن انسان از شوهر دیگر.
[3] ر. ک: شرح ابن ابی الحدید، ج 6، ص 53.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir