مره (بن شراحیل) همدانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
مره (بن شراحیل) همدانی
مرّة بن شراحیل همدانی [1] از اصحاب امیرمؤمنان علی علیه‏السلام بوده است. [2] .
ابن سعد می‏نویسد: یاران عبداللَّه بن مسعود پنج نفر بودند و همه از علما به شمار می‏آمدند. این پنج نفر عبارتند از: عبیده سلمانی، علقمة بن قیس، مسروق بن اجدع، شریح و همدانی (که احتمال دارد مراد او از همدانی همان مرّة بن شراحیل همدانی باشد). [3] ولی صاحب الغارات، مرّة (بن شراحیل) همدانی و شریح و مسروق را از دشمنان علی علیه‏السلام معرفی کرده است. [4] .
حمداللَّه مستوفی در «تاریخ گزیده» در فصل حکّام قزوین می‏نویسد: در زمان خلافت امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام، ربیع بن خثیم کوفی (خواجه ربیع)، ابو العریف ارجحی، مُرّة بن شراحیل همدانی، عبیدة بن عمرو سلمانی و قرظة بن ارطات یکی بعد از دیگری والی (قزوین) بودند. [5] .
از مجموع آنچه گذشت معلوم شد که مرّة (بن شراحیل) همدانی اگر چه شیخ طوسی او را از یاران امیرالمؤمنین علیه‏السلام ذکر کرده و حمداللَّه مستوفی وی را از کارگزاران امام علیه‏السلام در قزوین به شمار آورده، ولی در عین حال او به دشمنی با حضرت علی علیه‏السلام نیز شهرت داشته است، و اللَّه العالم.

پی نوشت ها:
[1] در کتاب تاریخ گزیده، او را فرزند «شراحیل» ذکر کرده و با نام «مُرّةبن شراحیل همدانی» نقل کرده است.
[2] رجال طوسی، ص 59، ش 33.
[3] طبقات الکبری، ج 6، ص 10 و 11.
[4] الغارات، ج 2، ص 557 به نقل از سیمای کارگزاران، ج 1، ص 232.
[5] تاریخ گزیده، ص 793 به نقل از سیمای کارگزاران، ج 1، ص 414.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir