مزرع بن عبدالله

نوع اصطلاح :
عنوان :
مزرع بن عبدالله
وی در اثر نزدیکی و تقرب به امیرالمؤمنین، از بندگان مخلص خدا و آگاه به اخبار غیبی گردید. ابوالعالیه می‏گوید: روزی مزرّع به من گفت: از امیرالمؤمنین علیه‏السلام شنیدم که می‏فرمود: به خدا قسم به زودی لشکری به جانب شما خواهد آمد که چون به «بیداء» [1] وارد شوند، زمین آنان را خواهد بلعید.
ابوالعالیه می‏گوید: به مزرّع گفتم: آیا از غیب با ما سخن می‏گویی؟ او گفت: جای آنچه را گفتم به خاطرت بسپار تا صدق آن بر تو روشن شود؛ زیرا به خدا سوگند، آنچه را گفتم، شخص مورد اعتماد یعنی امیرالمؤمنین به من اطلاع داده است. هم چنین آن حضرت به من فرمود: ای ابو العالیه! بدان که به زودی در این جا مردی را دستگیر می‏کنند و او را بین دو غرفه از غرفه‏های همین مسجد، به دار می‏آویزند. و دیری نپایید که مزرع را به جرم دوستی امیر مؤمنان دستگیر و در مسجد میان دو غرفه به دار آویختند. [2] .
ابن ابی الحدید می‏نویسد: موضوع به زمین فرو رفتن آن لشکر را بخاری و مسلم از امّ سلمه نقل کرده‏اند که گفته است: از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که می‏فرمود: گروهی به خانه خدا حمله می‏کنند و چون به بیداء برسند، به زمین فرو خواهند رفت....
امام باقر علیه‏السلام می‏فرماید: منظور از بیداء فقط بیان مدینه است، نه جای دیگر دنیا. [3] .

پی نوشت ها:
[1] بیداء بیابانی است بین مکه و مدینه.
[2] ارشاد مفید، ج 1، ص 326؛ شرح ابن ابی الحدید، ج 2، ص 294.
[3] شرح ابن ابی الحدید، ج 2، ص 295.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir