نعیم بن دجاجه اسدی

نوع اصطلاح :
عنوان :
نعیم بن دجاجه اسدی
شیخ طوسی، «نعیم بن دجاجه» را که به او «نعیم بن خارجه» نیز گفته شده، از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام به شمار آورده است. [1] .
از امام صادق علیه‏السلام نقل شده که: امیرالمؤمنین علیه‏السلام شخصی را نزد «بشر بن عطارد» به علت سخن ناپسندی که گفته بود، فرستاد. هنگامی که نماینده امام نزد «بنی‏اسد» رسید، نعیم بن دجاجه نزد «بشر» رفت و او را فراری داد. امام علیه‏السلام پس از اطلاع از فراری شدن بشر دستور داد که نعیم را به خدمتشان بیاورند تا تنبیه شود، نعیم گفت: ای علی! به خدا قسم ایستادن در کنار شما ذلت است و جداشدن از شما هم کفر است. امام علیه‏السلام پس از شنیدن این سخن از او فرمود: «تو را بخشیدم؛ زیرا خداوند می‏فرماید: « إدفَع بالّلتی هی أحسَنُ السیئة؛ [2] آزار و بدی‏های امت را به آنچه نیکوتر است، دفع کن. » اما جواب تو ای نعیم! این که گفتی ایستادن در کنار من ذلت است، این سخن تو گناهی است که تو مرتکب شدی و اما گفتارت که فراق من کفر است، سخن درست و ثوابی گفتی - زیرا فراق و جدایی از علی علیه‏السلام کفر است - و لذا آن گناهت به این کلام ثوابت پاک شد.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 60، ش 4.
[2] مؤمنون 23، آیه 96.
[3] کافی، ج 7، ص 268؛ رجال کشی، ص 90، ش 144؛ مناقب ابن شهر آشوب، ج 2، ص 113.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir