هانی بن خطاب أرحبی

نوع اصطلاح :
عنوان :
هانی بن خطاب أرحبی
هانی بن خطاب از اصحاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام است که در صفّین همراه و در رکاب آن حضرت بود. وی عبیداللَّه پسر عمر بن خطاب را که عضو سپاهیان معاویه بود، به قتل رسانید، و قولی بر آن است که قاتل عبیداللَّه در صفین مردی به نام محرز بوده است. [1] .
از تاریخ طبری استفاده می‏شود که «هانی بن خطاب» در جنگ نهروان حضور داشته و در رکاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام با خوارج جنگیده است. طبری از ابو مخنف از ابو جناب نقل می‏کند که: هانی همراه زیاد بن خصفه، خدمت امیرمؤمنان علیه‏السلام آمدند و هرکدام مدعی کشتن «عبداللَّه بن وهب راسبی» از رؤسای خوارج شدند، حضرت سؤال کردند: «چگونه عمل کردید؟» گفتند: «یا امیرالمؤمنین، هنگامی که ابن وهب را دیدیم و شناختیم، هرکدام با نیزه به او حمله کردیم و در این حمله از هم‏دیگر سبقت می‏گرفتیم. امام علیه‏السلام فرمود: «با هم اختلاف نکنید، هر دوی شما او را به هلاکت رسانده‏اید.» بنابراین و هر دوی آنها پاداش مجاهدین را دارند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: تاریخ طبری، ج 5، ص 36؛ وقعة صفین، ص 298.
[2] تاریخ طبری، ج 5، ص 87.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir