یریم بن شریح همدانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
یریم بن شریح همدانی
یریم بن شریح از قبیله همدان و از اصحاب امیرمؤمنان علیه‏السلام بود که در صفین مجاهدت کرد و به شهادت رسید.
نصر بن مزاحم می‏نویسد: در یکی از روزهای جنگ صفین که میمنه سپاه حضرت علی علیه‏السلام دچار شکست سختی شده بود، حضرت به مالک اشتر دستور داد تا فراری‏ها را بازگرداند، جمعی از آنها که مالک را شناختند، بازگشتند. مالک اشتر فرمان حمله را صادر کرد و دستور چگونگی مبارزه تا به زانو درآوردن دشمن را به آنها داد، در این میان جمعی از جوانان سلحشور قبیله همدان که از مخلصین یاران امام علیه‏السلام بودند، آن قدر در جنگ و قتال استقامت ورزیدند که یکصد و هشتاد نفرشان شربت شهادت نوشیدند و یازده نفر از رؤسای قوم که پرچمدار گروه همدانی‏ها بودند در این معرکه به شهادت رسیدند که هر کدام از این بزرگان، پرچم را به دوش می‏کشید و به سوی سپاه دشمن پیش می‏رفت و چون کشته می‏شد، دیگری پرچم را به دست می‏گرفت و در ابتدای امر شش برادر از فرزندان شریح به نام‏های: کُریب، شرحبیل، مَرثد، هبیره، یریم و شمر (سمیر) پرچم را برافراشتند و یکی پس از دیگری به جنگ پرداختند و شهید شدند و پس از این شش برادر پنج فرمانده دیگر از همین قوم پرچم را به دوش کشیدند و آنان نیز یکی پس از دیگری شهید شدند و به لقاء اللَّه پیوستند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: وقعة صفین، ص 252 - 250؛ تاریخ طبری، ج 5، ص 20.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir