هنر خطاطی

نوع اصطلاح :
عنوان :
هنر خطاطی
حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام به نویسنده و منشی خود، عبیداللّه بن ابی رافع در طرز استفاده از بیت المال، و در روش نویسندگی، خطّ و خطّاطی دستوراتی می‏دهند که امروزه در تمام محافل هنری و خطّ نویسی، و ماشینهای تایپ و کامپیوتر و چاپ پذیرفته شده است که فرمود:
ألْقِ دَواتَکَ، وَ أَطِلْ جِلْفَةَ قَلَمِکَ، وَ فَرِّجْ بَینَ السُّطُورِ، وِ قَرْمِطْ بَینَ الْحُروُفِ، فَاِنَّ ذلِکَ أجْدَرُ بِصَباحَةِ الْخَطِّ
«در مرکّب دواتت لیقه بگذار «که نریزد و حرام نشود» و نوک قلم را طولانی نما «که بتواند ریز بنویسد» و بین سطرها فاصله بگذار «تو در تو و دَر هم ننویس» و فاصله بین حروف را کم کن «که حدّاکثر استفاده از کاغذ بشود و از دراز نویسی یا کشیدن برخی از حروف خودداری کن» که عمل به این دستورات به جلوه و زیبائی خطّ می‏افزاید.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] حکمت 315 نهج‏البلاغه معجم المفهرس محمد دشتی، و الوزراء و الکُتّاب ص 14، نوشته محمّد بن عبدوس که قبل از سید رضی نوشته است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir