ويژگيهاي انقلابيون

نوع اصطلاح :
عنوان :
ويژگيهاي انقلابيون
فرد انقلابي به هنگام برنامه‏ريزي براي انقلاب، بايد به حد اعلا زاهد باشد. اين صفت، مهارت رزمي او را بالا مي‏برد، و پايداري و مقاومت او را بيشتر مي‏کند و اهرمي است که وي را در انجام دادن مسئوليت‏هايش ياري مي‏دهد.
يک انقلابي، بايد قادر به تحمل دشوارترين شرايط مبارزه باشد. در ميان انقلابيون بايد روح برادري، احترام به مقررات و فضايل انساني حاکم باشد.
همچنين بايد از وظايفي که بر عهده‏ي اوست آگاهي کامل داشته باشد.
اما درباره‏ي فعاليت زيرزميني: از اين فعاليت هيچکس غير از انقلابيون نبايد بوئي ببرد. بنابر همين قاعده آنها در ظاهر و در نظر ديگران افراد پراکنده‏اي هستند، اما در واقع رابطه‏ي آنها از برادري هم عميق‏تر است.
امام علي (ع) به مردي به نام «نوف شامي» چنين مي‏گويد:
شيعتي- يانوف- الذبل الشفاه، الخمص البطون، رهبان في الليل، اسد في النهار. اذا جنهم الليل ازروا علي الاوساط، و ارتدوا علي الاطراف، و حضوا الاقدام، و افترشوا الجباه، و اذا...
«اي نوف! شيعه‏ي من لبانشان خشک و شکمهايشان (از زهد) به پشت چسبيده است. شامگاهان راهبند و به هنگام روز (در نبرد با دشمن) شير ژيانند. شبها از جمع دور مي‏شوند و گوشه مي‏گيرند و پاي برهنه مي‏کنند و پيشاني به خاک مي‏سايند. و روزها بردبارند (همه دشواريهاي مبارزه را تحمل مي‏کنند) و (به وظايف خويش) آگاهند، نيکرفتار و پرهيزکارند. زمين را چون فرشي گرامي مي‏دارند و آب را گوارا. و قرآن شعار ايشان است.
(و در شرايط مبارزه‏ي مخفيانه) به هنگام ديدار آشنا نمي‏نمايند و در وقت غيبت ناپديد نمي‏شوند. مومنان را بزرگ مي‏دارند و از گناهکاران دوري مي‏جويند. از آنان بدي به کسي نمي‏رسد (زيرا به چيزي طمع نبسته‏اند)، دلهايشان (از بار رنج مردمان) غمگين، نيازهايشان (به خاطر آسان گيري) اندک است. روحشان پاک است (و به شهوتها ميدان نمي‏دهند) بدنهايشان جداگانه (و به ظاهر پراکنده‏اند) اما دلهايشان يگانه است (چرا که به خاطر آرمان يگانه‏اي مي‏رزمند.)
اي نوف! به خدا سوگند که شيعه‏ي من چنين کساني هستند!» [1] .

پی نوشت ها:
[1] مستدرک نهج‏البلاغه، ص 50.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir