تشکیلات ستاد جنگ

نوع اصطلاح :
عنوان :
تشکیلات ستاد جنگ
حضور رهبر در جبهه، انتحار است.
برخی از افراد به جنگیدن تمایل ندارند، و برای این بی‏میلی خود به شیوه‏های گوناگون بهانه‏تراشی می‏کنند. یکی از این بهانه‏ها این است که چرا خود فرمانده، وارد میدان جنگ نمی‏شود.
آشکار است که ورود فرمانده به میدان جنگ کار نادرستی است، زیرا شجاعت، همیشه به معنای «خود کشی» با سربازان نیست، بلکه به مفهوم رهبری پیروزمندانه‏ی عملیات جنگ است.
مولا علی (ع) از یارانش خواست که عازم میدان نبرد شوند، اما آنها از او خواستند که با آنها همراه گردد. امام چنین پاسخ داد:
ما بالکم؟! لا سددتم لرشد، و لا هیدتم لقصد، افی مثل هذا ینبغی لی ان اخرج؟ انما یخرج فی مثل هذا رجل ممن ارضاه من شجعانکم و ذوی باسکم، و لاینبغی لی انادع الجند و المصر و بیت المال و...
«شما را چه می‏شود؟ نه در حق‏جوئی استوار هستید و نه در میانه‏روی روشن بین! آیا در چنین موقیعتی شایسته است که من از شهر بیرون بروم؟
در چنین هنگامه‏ای باید رادمردی از دلیران و سلحشوران شما که مورد رضایت من باشد بیرون رود. سزاوار نیست که من لشکریان و دیار و بیت‏المال و کار خراج زمین و داوری میان مسلمانان را واگذارم و رسیدگی به حقوق نیازمندان را رها کنم و با یکی از لشکریانم به کارزار بروم، و چون تیری بی‏پیکان در ترکش تهی به لرزه در آیم. من چون محور سنگ آسیابم و آسیا به گرد من می‏گردد و من در جای خویش استوارم و اگر از جای خود بجنبیم آسیا از دور خارج می‏شود و هر سنگش به سوئی می‏لغزد.
به خدا سوگند که این عین نابخردی است.
به خدا سوگند که اگرامیدم به آن نبود که تقدیرم یاری کند و در دیدار با دشمن به شهادت برسم، پای در رکاب می‏نهادم و از شما دور می‏شدم و تا زمانی که باد شمال و جنوب وزان است، به شما روی نمی‏کردم.
در بسیاری عدد شما خیری نیست، که نزدیکی دلهاتان اندک است، من شما را به راه روشن حق رهنمون شدم، راهی که در آن بیم هلاک نیست، مگر گمراهان را. هر آنکه پایداری ورزد او سوی بهشت دارد و آنکه در راه بلغزد به دوزخ.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه‏ی 118.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir