دوراندیشی در جنگ

نوع اصطلاح :
عنوان :
دوراندیشی در جنگ
هنگامی که توده‏های مسلمان در کوفه با امام علی (ع) بیعت کردند و معاویه بر او شورید، امام پیکی به نام «جریر» به شام فرستاد تا نامه‏ای به معاویه برساند که در آن امام از او بیعت و کناره‏گیری از تخت حکومت را طلب می‏نمود.
چون بازگشت جریر مدتی به تاخیر افتاد و آثار تصمیم معاویه بر ادامه‏ی سرکشی آشکار شد، برخی از یاران امام پیشنهاد کردند که بسیج عمومی را برای جنگ اعلام نماید.
پاسخ امام این بود که فرستاده ما نزد آنهاست و تا زمانی که او در آنجا اقامت دارد تدارک جنگ از طریق اعلام بسیج عمومی می‏تواند در برابر راه حل مسالمت‏آمیز مشکل ایجاد کند، بنابراین حضرت از این کار خودداری فرمود اما مردم را از آمادگی فردی برای نبرد منع ننمود.
امام فرمود:
ان استعدادی لحرب اهل الشام و جریر عندهم اغلاق للشام، و صرف لاهله عن خیر ان ارادوه، و لکن قد وقت لجریر وقتا لا یقیم بعده الا مخدوعا او عاصیا، و الرای عندی مع الاناه...
«آمادگی برای جنگ با مردم شام در حالی که «جریر» نزد آنهاست، به مثابه بستن راه نجات به روی شام و بازداشتن مردم آن از رسیدن به خیر (رستگاری و طاعت الهی) است، در صورتیکه خواهان آن باشند.
اما برای «جریر» مدتی معلوم کرده‏ام که اگر آن مدت سر رسد در آنجا نخواهد ماند، مگر آنکه فریب خورده یا به نافرمانان پیوسته باشد.
من بر آنم که باید درنگ ورزید تا سرشت کارها آشکار شود. پس شما نیز بردبار باشید.»
اما در حالیکه امام آنان را به صبر و شکیبائی دعوت میکند، باز به ایشان می‏گوید:
«شما را از آمادگی و تدارک باز نمی‏دارم. من چند و چون این کار را سنجیده‏ام و زیر و بم آن را به دقت وارسی کرده‏ام، و برای خود جز جنگیدن یا پشت کردن به آئین محمد (ص) راهی نیافته‏ام.»
اما سبب آن بود که عثمان حادثه‏هائی آفرید و مردم او را بر کنار نمودند، و معاویه از دستاویز قرار دادن خون او تنها در پی توجیه سرکشی تمرد خویش بود.
از این رو امام می‏فرماید:
«او در دورانی که بر مردم ولایت داشت بدعتها آورد که در میان مردم بگومگوهای بسیاری برانگیخت. پس در آن باره حرفها زدند، سپس دشمنی ورزیدند، و سرانجام کار را دگر ساختند.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه‏ی 43.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir