حق بازنشستگی برای پیرمرد نصرانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حق بازنشستگی برای پیرمرد نصرانی
مردی نصرانی که جوانی خود رابه کار و تلاش گذرانده بود، و کور و فقیر شده باکمال درماندگی در کنار خیابان گدائی می‏کرد، ومردم از روی ترحّم چیزی به او می‏دادند.
روزی امیرالمؤمنین‏علیه السلام از آنجا عبور می‏کرد و او را دید و از حال او پرسید.
گفتند:
پیرمرد نصرانی است که از روی پیری و کوری، گدائی می‏کند.
امام علی‏علیه السلام فرمود:
إِسْتَعْمَلْتُمُوهُ حَتَّی إِذا کَبُرَ و عَجَزَ مَنَعْتُمُوهُ؟
(در روزگار جوانی و سلامت، او را به کار گرفتید، واکنون که پیر وکور شده او را ازحق خویش محروم ساخته بحال خود رها کرده‏اید؟) [1] .
بر حکومت است که تا اوزنده است مخارج زندگی او را تأمین کند.
سپس به مسئول بیت المال دستور داد:
أنْفِقُوا عَلَیهِ‏مِنْ‏بَیتِ‏الْمالِ
(از بیت المال مسلمین او را اداره کنید) [2] .

پی نوشت ها:
[1] نقش ائمّه در احیاء دین، ص169 (علاّمه عسگری) - و وسائل الشّیعة، ج11، ص49.
[2] در صورتی که در سال 1648 قانونی از پارلمان انگلستان گذشت که بر اساس آن، هر کسی که عقیده‏ای مخالف با اصل «تثلیث» ابراز کند، محکوم به اعدام می‏گردد.
و نیز در سال 1688 همین پارلمان، مذهب رسمی کشور را «پروتستان» معرّفی کرد و مقرّر داشت که هیچ مسیحی «کاتولیک» حق ندارد در قلمرو حکومت انگلستان به مراسم مذهبی خود عمل کند.
در فرانسه تا اواخر قرن هفدهم مسیحی، طبق مقرّرات خاصّی که از طرف حکومت‏های کاتولیک وضع شده بود، «پروتستان ها» دچار مشکلاتی بودند، آنها حتّی برای دفن مردگان خود آزادی نداشتند و تنها در مواقع مخصوصی، چنین اجازه‏ای به آنها داده می‏شدو هنگام تشییع جنازه‏شان تنها سی نفر اجازه این کار را داشتند و در مواقع عروسی و غُسل تعمید، نمی‏بایست افراد از دوازده نفر، تجاوز کنند! حوادث و صحنه های رقّت باری که در این زمینه در کشورهای مختلف مسیحی تا قرن هفدهم روی داد، سرانجام موجب گردید که در بیشتر عهدنامه‏های قرون 17 و 18 و 19 مانند عهدنامه معروف «وستفالی» و «وین» به مسأله آزادی مذهب توجّه شود. و در عهدنامه پاریس به سال 1856 مقرّر گردید که نه فقط از نظر مذهبی بلکه از لحاظ نژادی نیز تبعیض الغاء گردد و در عهدنامه «برلن» به سال 1878 دولت‏های بزرگ آن زمان، دولت‏های متعصّب را مجبور به شناسائی آزادی مذهبی نمودند، ولی نسبت به مسائل نژادی و زبانی و ملیت، ابهام فراوانی به جای ماند. (حقوق بین الملل: دکتر صفدری ج 3 ص 234).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir