اعتراف غزالی

نوع اصطلاح :
عنوان :
اعتراف غزالی
غزالی می‏گوید:
«علی بن ابیطالب‏ علیه السلام از مصرف بیت‏المال خودداری می‏فرمود تا بدانجا که شمشیر خود را می‏فروخت و جز یک جامه هنگام شستن در اختیار نداشت.» [1] .
«این علی است با شدّت زهد و بی‏رغبتی نسبت به دنیا و جلوه‏های مادّی آن و تأسّی به رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم که با خاک نشینان همدم است.
آیا تاریخ، پیشوائی چون علی علیه السلام سراغ دارد که اموال از شرق و غرب به سوی او سرازیر شود و پایتخت او کوفه بهترین و حاصل خیزترین و غنی‏ترین نقطه زمین باشد، با این حال او در ساده‏ترین سطح زندگی چون بی‏بضاعت ترین مردم زیست کند، نان جوین پُر سبوس بخورد و جامه ساده بر تن کند و بیت‏المال را برخود حرام داند و بر جامه خویش وصله زند تا بدانجا که از وصله‏دوز آن خجالت کشد.» [2] .
او بدینسان رساترین شعار زاهدان را تبلور می‏بخشد که فرمود:
فَوَاللَّهِ مَا کَنَزْتُ مِنْ دُنْیاکُمْ تِبْراً، وَلَا ادَّخَرْتُ مِنْ غَنَائِمِهَا وَفْراً، وَلَا أَعْدَدْتُ لِبَالِی ثَوْبِی طِمْراً، وَلَا حُزْتُ مِنْ أَرْضِهَا شِبْراً، وَلَهِی فِی عَینِی أَوْهَی وَأَهْوَنُ مِنْ عَفْصَةٍ مَقِرَةٍ.
به خدا سوگند از دنیای شما طلائی نیندوختم و از غنائم آن چیزی ذخیره نکردم و برای کهنه جامه خود جایگزینی تهیه ندیدم و از زمین آن یک وجب به تصرّف در نیاوردم و توشه ناچیزی از آن برنگرفتم.و همانا دنیا در نظر من از آن گیاه تلخ، پست‏تر و بی‏اعتبارتر است.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب ابن‏شهر آشوب ج1 ص366 از احیاء العلوم.
[2] برای اطّلاع بیشتر از زهد امام علی علیه السلام به بحارالانوار ج40 - و - تذکرة الخواص ابن جوزی - و - مناقب آل ابی‏طالب - و - ابن شهر آشوب ج1، مراجعه کنید.
[3] نامه 45 نهج‏البلاغه معجم المفهرس ، محمد دشتی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir