مجازات نیروهای اطلاعاتی متخلف

نوع اصطلاح :
عنوان :
مجازات نیروهای اطلاعاتی متخلف
وقتی یکی از مأموران اطّلاعاتی امیرالمؤمنین علی‏ علیه السلام به نام «ابن هرمه» خیانت کرد و رشوه گرفت.
امام علی‏ علیه السلام برای مجازات او به حاکم اهواز «رُفاعه» نوشت:
(وقتی که نامه‏ام به دستت رسید و آنرا خواندی بلافاصله «ابن هرمه» را از مسئولیت بازار عزل کرده و به خاطر حقوق مردم او رازندانی کن و همه را باخبر کن تا اگر شکایتی دارند بگویند.
و این مسأله را به همه کارمندان زیر دستت گزارش کن تا نظر مرا بدانند.
در این کار نسبت به «ابن هرمه» غفلت وکوتاهی نداشته باش که هم نزد خدا هلاک خواهی شد و هم به بدترین وجه تو را از کار برکنار می‏کنم.
به خدا پناهت می‏دهم که دراین کار کوتاهی نشود).
سپس حضرت دستور داد که:
«روزهای جمعه اورا از زندان خارج کن و سی تازیانه بر او بزن و او را در بازار بگردان.
پس اگر کسی از او شکایتی با شاهد آورد، او و شاهدش را قسم بده، آن وقت حق او را از مال ابن هرمه بپرداز، سپس دست بسته و با خواری به زندان باز گردان.
و بر پایش زنجیر بگذار و فقط موقع نماز زنجیر را از پایش در آور و اگر برای او خوردنی و نوشیدنی یا لباس آوردند مانع نشو و به کسی هم اجازه نده که بر او وارد شود تا راه مخاصمه و طریق نجات رابه او بیاموزد.
و اگر به تو گزارش رسید که کسی در زندان چیزی به او یاد داده که مسلمانی از آن ضرر می‏بیند آن شخص را مجازات کرده به زندان بیافکن تا توبه کند و از کرده خود پشیمان شود.
ای رفاعه! همه زندانیان را برای تفریح به حیاط زندان بیاور غیر از «ابن هرمه» مگر آن که برای جانش بترسی که دراین صورت اورا با زندانیان دیگر به صحن زندان بیاور.
اگر قدرت بدنی دارد هرسی روز، سی وپنج ضربه شلاق بر بدنش بزن و قضیه رابه من بنویس و نام جانشین او را هم گزارش کن و حقوق ابن هرمه را هم قطع کن».
مسائل مهمّی از نظر کیفری در دستورالعمل حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام وجود دارد که برخی از آنها را می‏توان در موارد زیر بیان داشت:
1- عزل و برکناری از مسئولیت، و نصب جانشین
2- زندان با اعمال شاقّه
3- جبران خسارتهای مالی که بر مردم رواداشته است
4- شلاق، هر ماه 35 ضربه
5- گرداندن در بازار، و بردن آبروی ابن هرمه
6- دست و پا در زنجیر کردن
7- ممنوع الملاقات شدن
8- منع از تفریحات و هواخوری در داخل زندان
9- شدّت عمل در شلاق خوردن در صورت قدرت بدنی «هفته‏ای 35 ضربه» [1] .

پی نوشت ها:
[1] مستدرک الوسائل، ج3، ص207.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir