الفائزون بکَرامته

نوع اصطلاح :
عنوان :
الفائزون بکَرامته
«فائزون» جمع «فائز» از ماده «فوز» که دو معنای متضاد یعنی «نجات‏یافته» و «هلاک‏شده» دارد، می‏باشد. راغب اصفهانی معتقد است «فوز» به معنی «پیروزی توأم با سلامت» و «نجات یافتن» است و اگر «فوز» به معنی هلاکت آمده، از آن جهت است که به مرگ (که در دید بعضی‏ها هلاکت است ولی در واقع نوعی نجات یافتن از دنیا می‏باشد،) «فوز» گفته می‏شود. بعضی دیگر «فوز» را به معنی «نجات و پیروزی به همراه خیر و خوشی» دانسته‏اند. عدّه‏ای «فوز» را «رسیدن و دست یافتن به سلامت و خیر و خوشی» دانسته، آن را «خلاصی از هلاکت» معنا کرده‏اند.[1] . «کرامة» به معنی بزرگوار شدن و بزرگواری است. از این فراز می‏توان دو تفسیر نمود. تفسیر اوّل آنکه ائمّه معصومین علیهم السلام به واسطه و به وسیله بزرگواری خداوند متعال نجات‏یافتگان، پیروزشدگان و دست‏یافتگان به سلامت در دنیا و آخرت هستند (در این معنی «باء» وسیله است). تفسیر دوّم آنکه امامان علیهم السلام به کرامت خداوند و بزرگواری او دست یافته‏اند، لذا خداوند اطاعت از آنان را بر مردم در دنیا واجب کرده و در آخرت به آنان حقّ شفاعت عنایت فرموده است و در دنیا و آخرت از آنان خوشنود و آنها نیز در مقام قرب الهی از خداوند خوشنود هستند. (در این معنی «باء» صله است).
«فوز» دارای مراتبی است که عالی‏ترین مرتبه آن مختصّ وجود پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و ائمّه معصومین علیهم السلام می‏باشد. لذا حضرت علی علیه السلام پایان عمر خود را همراه با فوز و پیروزی می‏داند و فریاد برمی‏آورد: «فُزتُ وَ رَبِّ الکَعْبه».[2] . به پروردگار کعبه سوگند، رستگار و پیروز شدم. هر که به اقیانوس فیض آنان متّصل گردد، نیز از بهره «فوز» آنان خواهد چشید. قال رسول اللّه صلی الله علیه وآله: «شیعَةُ عَلی هُمُ الفائِزُونَ یوم القیامَة».[3] .
رسول خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: پیروان علی، پیروزمندان و نجات‏یافتگان روز قیامت هستند.

پی نوشت ها:
[1] التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج 9، ص 155.
[2] بحار الانوار، ج 20، ص 148.
[3] الامالی، شیخ صدوق، ص 150 و 442.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir