اصطفاکم بعلمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
اصطفاکم بعلمه
«اصطفاکم» به معنی شما را انتخاب کرد و برگزید می‏باشد که در فراز «المصطفون» و «صفوة المرسلین» توضیح داده شد.
در این فراز به ائمّه علیهم السلام می‏گوییم: خداوند متعال به سبب علم و دانشش شما را برگزید و این گزینش تصادفی نبوده، بلکه بر اساس علم الهی است و خداوند متعال با علم بی‏پایان خود می‏دانسته هیچ کس (از اوّلین تا آخِرین افراد بشر) جز ذوات مقدّس دوازده امام علیهم السلام، شایستگی مقام امامت و رهبری جامعه را پس از اشرف مخلوقاتش حضرت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله ندارد، لذا آنان را برگزید. قال ابو عبداللّه علیه السلام:«... وَ صَلِّ عَلی مُحمَّد و الِهِ الطاهِرینَ الاَخْیارِ، الاَتْقیاءِ الاَبْرارِ، الذینَ انتَجَبْتَهُم لِدینِکَ و اصْطَفَیتَهُم مِن خَلْقِک و اِئتَمَنْتَهُم عَلی وَحْیکَ وَ جَعَلْتَهم خَزائِنَ عِلْمِکَ...».[1] .
امام صادق علیه السلام فرمودند:... خداوندا درود فرست بر محمّد وخاندان برگزیده‏اش، همان‏ها که تقواپیشگان و ابرار هستند و آنان را برگزیدی برای دینت و گزینش کردی از میان خلقت و امین دانستی بر وحی خود و قرار دادی آنان را گنجواره‏های علمت....
در دعای عشرات به همین مضمون اشاره کرده، پس از شهادت بر ولایت امیرالمؤمنین علی علیه السلام می‏گوییم: «اَشْهَدُ اَنَّ الاَئِمَّةَ مِن وُلدِه هُم الاَئِمَةُ الهُداةُ المَهْدُیونَ... وَ اصْطَفَیتَهُم عَلی عِبادِکَ...». شهادت می‏دهم که امامان معصوم علیهم السلام از فرزندان حضرت علی علیه السلام، امامان هدایت و هدایت‏شدگان و برگزیدگان تو بر بندگانت می‏باشند....

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 86، ص 108.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir