وتراجمة لوحیه

نوع اصطلاح :
عنوان :
وتراجمة لوحیه
به فراز «محبط الوحی» نیز مراجعه شود.
«تراجمة» جمع «ترجمان» به معنی بیان‏کننده، مفسّر و شرح‏دهنده است.
«وحی» عبارت است از القای امری در باطن فرد. چه آنکه آن فرد انسان، فرشته و یا حیوان باشد و چه آنکه آن امر، نور، علم، ایمان، وسوسه و غیره باشد و چه آنکه آن القا، تکوینی و یا به دل انداختن باشد و چه آنکه این عمل با واسطه و یا بدون واسطه باشد و چه آنکه القاکننده خدا و یا غیر خدا باشد. «وحی الهی» عبارت است از اموری که از طرف خداوند بر وجود مبارک انبیای مکرّم نازل گردیده است. و ائمّه معصومین علیهم السلام ترجمه و بیان‏کننده وحی خداوند و واضح‏کننده آن بر مردم هستند. سدیر می‏گوید: از امام باقر علیه السلام خواستم «خود را به من معرفی نمایند». امام فرمودند: قال الباقر علیه السلام «نَحنُ خُزَّانُ علمِ اللّهِ و نحنُ تَراجِمَةُ وَحی اللّهِ و نحنُ الحُجَّةُ البالِغَةُ عَلی مَن دُون السَّماءِ و مَن فُوق الاَرضِ».[1] .
امام باقر علیه السلام فرمودند: ما گنجداران علم خداوند هستیم و ما ترجمه‏ها و بیان‏کنندگان وحی خداوندیم و ما دلائل و حجّت‏های رشدیافته خداوند بر اهل آسمان و زمین هستیم.
در بعضی از زیارت‏های دیگر نیز که برای ابراز ارادت و سلام به ائمّه علیهم السلام صادر شده، ایشان را با همین عنوان سلام می‏دهیم: «اَلسَّلام عَلَیکُم یا تَراجمة وَحی اللَّه».[2] . سلام بر شما که بیان‏کنندگان وحی الهی هستید. سنگین‏ترین وحی الهی، قرآن است که اگر بر کوه نازل می‏گشت، آن را خاشع و متلاشی می‏نمود.[3] . امامان معصوم علیهم السلام ترجمان قرآن کریم هستند و به تمامی آن و به عبارات، اشارات، لطائف و حقایق آن آگاهی کامل دارند و ظاهر و باطن قرآن را می‏دانند و این ترجمان فقط از امامان برمی‏آید و بس.
قال الباقر علیه السلام: «ما یسْتَطیعُ اَحَدٌ اَن یدَّعی اَنَّ عِنْدَه جَمیعُ القُرآنِ کُلِّهِ ظاهِرِهِ و باطِنِهِ غیرِ الاَوصیاءِ».[4] . امام باقر علیه السلام فرمودند: هیچ کس نمی‏تواند ادعا کند که همه قرآن اعم از ظاهر و باطن قرآن را می‏داند، مگر اوصیا.

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 1، ص 192.
[2] بحارالانوار، ج 100، ص 343.
[3] اشاره به سوره مبارکه حشر، آیه 21.
[4] کافی، ج 1، ص 228.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir