فعظمتم جلاله واکبرتم شانه ومجدتم کَرمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
فعظمتم جلاله واکبرتم شانه ومجدتم کَرمه
«عظمتم» به معنی عظیم و والا شمردید، می‏باشد.
«جلال» به معنی شوکت، کبریا و عظمت است که از صفات جمال و جلال خداوند می‏باشد.
«شأن» به معنی کار و منزلت بوده و معمولاً کاربرد آن در امور پراهمّیت است. «مجدتم» به معنی به گستردگی وصف نمودید و بزرگ داشتید، می‏باشد. امامان معصوم علیهم السلام با دارا بودن چنین فضائل و مناقبی، جلالت و کبرایی خداوند را عظیم و والا شمردند و شأن و منقبت خداوند را بزرگ داشتند و کرم و بزرگواری خداوند را مجد و عظمت بخشیدند. یعنی آن ذوات پاکْ با رفتار، گفتار و کردار خود باعث مجد و عظمت و بزرگی خداوند گردیده‏اند. چرا که آنان هستند که خداوند را آن‏گونه که باید شناخته‏اند و چون شناخت واقعی به ذات ربّوبی در طینت آنان حاصل شده، تکبیر را با تمامی وجود ادا کرده‏اند و «اَکْبَرتم شَأْنه» حاصل گردیده و با تمام وجود به ذکر «سُبْحان رَبّی العَظیم و بِحَمْده» مبادرت کرده‏اند، عظمت خداوند را با خود همراه نموده‏اند و آنان هستند که در کمال «اِنْقِطاع إلی اللّه» به سر می‏برند و جز خداوند را نمی‏بینند و چون هر چه می‏بینند در آن و به همراه آن خدا را ملاحظه می‏کنند، شناخت کامل به او یافته و معرفت شهودی حاصل کرده‏اند. قال الصادق علیه السلام: «جاء حَبْرٌ الی اَمیرالمُؤمنین صَلَواتُ اللّه عَلَیه فَقالَ: یا اَمیرَالمؤمنینِ هَل رَأَیتَ رَبَّکَ حین عَبَدْتَهُ فقال: وَیلَکَ ما کنتُ اَعْبُدُ ربّاً لم ارَهُ. قال: و کیف رَأَیتهُ؟ قال: ویلک لا تدرکُهُ العُیون فی مشاهَدَة الاَبصار و لکِن راتهُ القُلُوب بِحَقائقِ الایمانِ».[1] . امام صادق علیه السلام می‏فرمود: شخصی خدمت امیرالمؤمنین علیه السلام رسید و گفت: ای امیرمؤمنان، پروردگارت را هنگام پرستش دیده‏ایی؟ فرمود: وای بر تو. من از آنهایی نیستم که پروردگاری را که ندیده‏ام، پرستش کنم. عرض کرد: چگونه او را دیده‏ای؟ فرمود: وای بر تو، دیدگان هنگام نظر کردن او را درک نمی‏کنند، ولی دل‏ها با حقایق ایمان او را، دیده‏اند. لذا پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله به حضرت علی علیه السلام فرمود: قال رسول اللّه: «یا عَلی ما عَرَفَ اللّهُ حقّ مَعرِفَتِه غَیری و غَیرک و ما عَرَفَکَ حقّ مَعرِفتِک غَیر اللَّه و غَیری».[2] . پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند: ای علی هیچ موجودی خداوند را آن‏گونه که حق اوست نشناخت، جز من و تو و تو را نیز کسی نشناخت، جز خداوند و من. پس چون چنین معرفتی به خداوند دارند، ذات خداوند را عظیم، بزرگ و دارای مجد می‏دانند و دیگران که چنین معرفتی ندارند، از این کار عاجزند.امامان معصوم علیهم السلام هر یک نشانه‏های عظمت خداوند و «آیة اللّه العظمی» واقعی الهی گردیده، نشان خداوند را آن‏چنان بزرگ داشته‏اند که از عقول مردم فراتر رفته است. آنان آن‏چنان خداوند را وصف کرده‏اند که هیچ کس را یارای چنین توصیفی نیست.
قال رجلٌ عند ابی عبداللّه علیه السلام: «اللَّهُ اَکبر. فَقالَ: اللّهُ اَکبر مِن ای شی‏ء؟ فقال: مِن کلّ شی‏ءٍ. فقال ابو عبداللّه علیه السلام: حَدَّدْتَه. فقال الرجل: کیف اَقُولُ. قال: قُل اللّهُ اکبر مِن اَنْ یوصَفَ».[3] . مردی نزد امام صادق علیه السلام گفت: اللّه اکبر (خداوند بزرگ‏تر است). امام فرمودند: خدا از چه چیزی بزرگ‏تر است؟ گفت: از تمامی چیزها. امام فرمودند: خداوند را محدود کرده‏ایی. مرد گفت: پس چه گوییم؟ امام فرمودند: بگو خداوند بزرگ‏تر از آن است که به وصف آید.
حضرت علی علیه السلام که با چشم دل خداوند را می‏بیند و معرفت شهودی یافته‏اند، می‏فرماید: «سبحانک ما اَعْظَمُ ما نَری مِن خَلقِک و ما اَصغَرُ عَظَمَتُه فی جَنبِ قدرتِکَ».[4] .
منزه و پاکی تو، چه بسیار بزرگ است در نظر ما آنچه از آفرینش تو می‏بینم و چه بسیار کوچک است بزرگی آن در پیش قدرت و توانایی تو. آنان در مناجات‏ها و دعاهای خود چنان خداوند را وصف می‏نمایند که گویی در روبروی او نشسته و او را با تمام وجود می‏بینند. امام سجاد علیه السلام می‏فرمایند: «سُبْحَانَکَ مَا أَعْظَمَ شَأْنَکَ، وَ أَقْهَرَ سُلْطَانَکَ، وَ أَشَدَّ قُوَّتَکَ، وَ أَنْفَذَ أَمْرَکَ».[5] . منزه و پاکی تو، چه بزرگ است منزلت تو و چه غالب است پادشاهی تو و چه سخت است توانایی تو و چه جاری است فرمان تو.

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 1، ص 98.
[2] بحارالانوار، ج 39، ص 84.
[3] جامع احادیث الشیعه، ج 15، ص 433.
[4] نهج البلاغه، خطبه 108.
[5] صحیفه سجادیه، دعای 52، فراز 4.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir