وشهداء دار الفناء

نوع اصطلاح :
عنوان :
وشهداء دار الفناء
«شهداء» جمع «شاهد» یا «شهید» است، به معنی نظاره‏گر و گواه و شاهد.
امامان معصوم شاهد و نظاره‏گران و گواهان تمامی عالم هستند. قبلاً گفته بودیم، «و شُهَداء عَلی خَلْقِه». یعنی امامان شاهدان و گواهان مخلوقات خدا هستند. و در این فراز کلِّ خانه فناپذیر که دنیا و تمامی آسمان‏ها و کهکشان‏ها است را منظور کرده، می‏گوییم: آنان شاهد و گواه بر تمام عالم هستند. حتّی قبل از خلقت ظاهری ایشان نیز، آنان شاهد عالم بوده‏اند و اکنون نیز تمام امامان گواه و شاهد عالم هستند. چرا که آنان از نور خدا هستند. در احادیث فراوانی آمده است که چیزی بر امامان پوشیده نیست، چه در شرق عالم و چه در غرب. آنها به وسیله نور خداوند همه چیز را می‏بینند، چه ظاهری باشد و چه باطنی. آنان پرونده اعمال همه را می‏بینند و از اعمال خوب شیعیان شاد و از اعمال ناپسند آنان ناراحت می‏گردند.
عَن اَبان الزیات و کان مکینا عِندَ الرضا علیه السلام قال: «قلت للرضا علیه السلام: اَدْعُ اللّه لی و لِاَهْلِ بَیتی فقال: اَوَ لَسْتَ اِفْعَلَ و اللّه ان اَعْمالَکُم لِتعرض عَلی فی کلِّ یومٍ و لَیلَةٍ قال: فاستعظمت ذلک، فقال لی: اما تقرء کتاب اله عزّ و جلّ: «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیرَی اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ»؟[1] . قال: هو و اللّه علی بن ابی طالب علیه السلام».[2] .
ابان زیات (که نزد حضرت رضا علیه السلام منزلتی داشت) می‏گوید: به آن حضرت عرض کردم: برای من و خانواده‏ام به درگاه خدا دعا بفرما. فرمود: آیا گمان می‏برید من دعا نمی‏کنم؟! به خدا که اعمال شما در هر صبح و شام بر من عرضه می‏شود. ابان گوید: من این مطلب را بزرگ شمردم. به من فرمود: مگر تو کتاب خدای عزّ و جلّ را نمی‏خوانی که فرماید: «بگو (ای محمّد) در عمل بکوشید که خدا و رسولش و مؤمنان، کردار شما را می‏بینند.» به خدا که آن مؤمن علی بن ابیطالب علیه السلام است.
معنی دیگر «شهداء»، شهیدان و کشته‏شدگان در راه خدا می‏باشد. و به آنان شهید می‏گویند، چون نمرده‏اند بلکه زنده و شاهد هستند و یا به این دلیل که آنان از کسانی هستند که در قیامت بر امّت، شهادت خواهند داد و یا بدان خاطر است که در وقت جان دادن، ملائکه بر آنها حاضر می‏گردند و بشارت بهشت به ایشان می‏دهند. امامان معصوم علیهم السلام، کشته‏شدگان و شهیدان خانه فناپذیر دنیا هستند.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه توبه، آیه 105.
[2] کافی، ج 1، ص 219.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir