والباب المبتلی به الناس من اتاکم نجی ومن لم یاتکم هلک

نوع اصطلاح :
عنوان :
والباب المبتلی به الناس من اتاکم نجی ومن لم یاتکم هلک
در این فراز به امامان معصوم عرضه می‏داریم: شما دری هستید که به وسیله آن مردم آزمایش می‏شوند که هر که نزد شما آید، نجات یافته و هر کس از شما دوری کند و نیاید، هلاک شده است. این فراز اشاره به «باب حِطّة» در قوم بنی اسرائیل دارد که آن قوم به «باب حطّة» امتحان شدند. این باب، دری بود که بنی‏اسرائیل بایستی با خضوع در حال رکوع، از آن در عبور کنند و بگویند «حِطَّةٌ» یعنی «خداوندا ما را مورد عفو و بخشش خود قرار ده». قوم بنی‏اسرائیل وقتی به آن در (که گفته شده در شام، دهکده اریحا و یا دربِ هشتم بیت‏المقدّس است) رسیدند، دیدند آن درب بسیار بلند و عظیم است، بسیاری از قوم بنی‏اسرائیل گفتند: با این دربِ بزرگ، احتیاجی به رکوع و خضوع نیست و ما گمان می‏کردیم درب کوچک است که باید خم شویم. لذا بعضی با حالت راست‏قامت وارد شدند و برخی برای آنکه متدینین را به تمسخر گیرند و علناً مخالفت کرده باشند، به درب پشت کرده وارد شدند و بعضی حتّی «حطّة» بر زبان جاری نساختند و عدّه‏ای نافرمانی بیشتری کرده، «حِنُطَه» به معنی «طلب گندم» را بر زبان آوردند. لذا قرآن می‏فرماید:
«فَبَدَّلَ الَّذِینَ ظَلَمُوا قَوْلًا غَیرَ الَّذِی قِیلَ لَهُمْ».[1] .
کسانی که ستم کرده بودند، سخن را به غیر آن که به آنان گفته شده بود، تغییر دادند. عدّه بسیار کمی از امتحان خداوند سربلند بیرون آمده، فرمان خداوند را کاملاً اطاعت کردند.[2] . امامان معصوم همانند «باب حطّة» در میان مسلمانان هستند و همان‏گونه که قوم بنی‏اسرائیل با آن درب آزمایش شدند، مسلمانان نیز با وجود امامان آزمایش می‏شوند و هر کس به ولایت آنان وارد شود، نجات می‏یابد و هر کس دوری کند و یا به آنها پشت نماید، هلاک شود.
قال رسول اللّه صلی الله علیه وآله: «انّما مثلُ اهلِ بَیتی فیکم کمثلِ سَفینَةِ نُوحٍ مَن رَکَبَها نَجا و مَن تَخَلّف عَنها غَرَقَ و مثل باب حطّة مَن دَخَلَه نَجا و مَن لم یدخله هَلَکَ».[3] .
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند: همانا اهل بیت من در میان شما، همانند کشتی نوح هستند که هر که سوار شد، نجات یافت و هر کس مخالفت کرد، غرق می‏گردد و همانند درب حطّه هستند. هر کس داخل شد، نجات می‏یابد و هر کس داخل نگردید، هلاک می‏شود.
پس بر همه امّت مسلمان لازم است که از ائمّه معصومین علیهم السلام تبعیت نمایند و آنان که تبعیت نکنند، از آزمایش الهی سربلند خارج نگشته‏اند.
قال أمیرالمؤمنین علیه السلام: «هؤلاء بَنو إسرائیل نصبَ لَهُم باب حطّة و أنتم یا معشر اُمّة محمَّد نصب لکم باب حطة أهل بیت محمَّد صلی الله علیه وآله، و أُمِرْتُم بِاِتّباعِ هداهم، و لُزوم طَریقَتهم لیغْفر لکم بِذلک خطایاکُم و ذُنُوبکُم، و لِیزداد الُمحسنُون مِنکُم، و باب حطّتکم اَفْضل مِن باب حطّتهم لان ذلک بأخاشیب و نحنُ النّاطِقون الصّادِقون المُؤمِنون الهادُون الفاضِلُون».[4] .
امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند: این بنی اسرائیل بودند که خداوند برای آنها باب حطّه را قرار داد و باب حطّه شما، ای امّت محمّد (که به آن آزمایش می‏شوید)، اهل بیت محمّد صلی الله علیه وآله هستند. فرمان داده شده‏اید، به تبعیت از هدایت آنها و بر شما لازم شده، پیمودن راه آنها تا بدین کار خطاها و گناهان شما بخشیده شود و کارهای نیکتان زیاد گردد و باب حطّه شما بهتر است از باب حطّه بنی اسرائیل. زیرا آن درب از چوب‏ها بود، ولی ما که باب حطّه شما هستیم سخنگو، راستگو، مؤمن، هدایت‏گر و فاضل هستیم.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه بقره، آیه 59.
[2] برای توضیح بیشتر به کتاب‏های تفسیر آیات 58 و 59 سوره مبارکه بقره مراجعه شود.
[3] بحارالانوار، ج 23، ص 105.
[4] بحارالانوار، ج 23، ص 122 و 123.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir