وهلک من عاداکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وهلک من عاداکم
«هلک» به معنی نابودی، نیستی و فانی شدن است. «عادا» از ماده «عدو» به معنی تجاوز و از حد گذشتن می‏باشد. لذا به دشمنْ که از حدود خود تجاوز کرده، به حریم دیگران وارد می‏شود، «عدوّ» گفته می‏شود. در این فراز می‏گوییم: هر کس از حدود شما امامان هدایت علیهم السلام تجاوز نماید و با شما دشمنی کند، در دنیا و آخرت نابود و فانی می‏گردد.
هلاکت دشمنان ائمّه اطهار علیهم السلام در دنیا به آن است که آنها لذّتی از انسانیت خود نخواهند برد و در شقاوت شیطانی خود اسیر گشته‏اند و در آخرت نیز هلاکت نصیب آنهاست و همیشه گرفتار دوزخ هستند و نجاتی برای آنان نیست. قال الباقر علیه السلام: «لَوْ ان کلّ ملک خلقه اللّه عزَّ و جلَّ و کُلّ نبی بَعَثَهُ اللّه و کلّ صدیق و کل شهید شفعوا فی ناصب لَنا اَهل البَیتِ اَن یخْرجه اللّهُ عزَّ و جلَّ مِن النَّارِ ما اخرجه اللّه ابدا و اللّه عزَّ و جَلَّ یقول فی کِتابِه «مَّاکِثِینَ فِیهِ أَبَدًا»[1] .[2] . امام باقر علیه السلام فرمودند: اگر تمامی فرشتگانی که خداوند عزّ و جلّ، آفریده و تمامی پیامبرانی که خداوند مبعوث داشته و تمامی صادقان و تمام شهیدان، شفاعت دشمن ما اهل بیت را نمایند که خداوند او را از آتش دوزخ برهاند، خداوند عزّ و جلّ او را لحظه‏ای از آتش نجات نخواهد داد، و خداوند عزّ و جلّ در قرآن فرموده: «همیشه در آن ماندگار هستند».

پی نوشت ها:
[1] ثواب الاعمال، ص 208.
[2] سوره مبارکه کهف، آیه 3.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir