ومعروفین بتصدیقنا ایاکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
ومعروفین بتصدیقنا ایاکم
منظور از این فراز آن است که: ما شیعیان و محبّانِ امامان، به اینکه شما را به امامت و برتری بر تمامی مخلوقات تصدیق کرده، اطاعت شما را بر خود لازم و واجب می‏شماریم، در بین تمامی فرقه‏ها و مذاهب قبل و کنونی شناخته شده و معروف هستیم و تمامی مردمِ گذشته و آینده، ما را می‏شناسند. چرا که توصیف شیعیان در کتاب‏های آسمانی گذشته آمده است و در بین تمامی ملائکه و فرشتگان الهی نیز معروف گشته‏ایم و آنان در دعاهای خود ما را شریک کرده، برای ما طلب استغفار می‏نمایند.
عن حمّاد: عن ابی عبداللّه انّه سئل: هل المَلائکة اکثر ام بنو آدم؟ فقال: «والَّذی نفسی بِیده المَلائکة اللّه فی السَّماوات أکثر مِنْ عَدد التُّراب فی الأرض، و ما فی السّماء موضع قدم إلّا و فیها ملک یسبحه و یقدّسه، و لا فی الأرْض شَجَرة و لا مدر الا و فیها ملک مُوکّل بها یأتی اللّه کلّ یوم بِعِلْمها و اللّه أعلم بها و ما مِنْهم أحد إلّا و یتقرّب کلّ یوم إلی اللّه بِوِلایتنا أهل البَیتِ، و یستغفر لمحبّینا، و یلْعن أعداءنا و یسأل اللّه أن یرسل عَلَیهم العَذاب إرسالاً».[1] .
حماد می‏گوید: کسی از امام صادق علیه السلام سؤال کرد: آیا فرشتگان بیشتر هستند یا آدم‏ها؟ حضرت جواب دادند: قسم به آنکه جانم در دست اوست، فرشتگان در آسمان‏ها بیشتر از عدد خاک‏ها در زمین هستند و هیچ نقطه‏ای در آسمان نیست مگر آنکه فرشته‏ای در آن‏جا تسبیح‏گو و تقدیس‏کننده خداوند است و هیچ درخت و موجودی نیست، مگر آنکه فرشته‏ای در کنار آن مأمور آن گشته است و فقط خداوند علم به آنها دارد و هیچ یک از فرشتگان نیستند، مگر آنکه هر روز به سوی ما و به ولایت ما تقرّب می‏جویند و از خداوند به واسطه ما طلب بخشش می‏نمایند و بر دشمنان ما لعنت فرستاده و از خداوند برای آنها طلب عذاب روزافزون می‏کنند.
در روز قیامت نیز در بین اهل محشر، شیعیان و محبّان امامان علیهم السلام معروف می‏گردند. چرا که آنان نجات‏یافتگان و اهل بهشت‏اند و به شفاعت خاندان رسالت رسیده، خود به شفاعت دیگران مشغول می‏شوند.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 24، ص 210.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir