وبرئت الی الله عز و جل من اعدائکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وبرئت الی الله عز و جل من اعدائکم
ایمان به امامان معصوم علیهم السلام تحقّق نمی‏یابد، مگر با اعلام برائت و بیزاری از دشمنان و مخالفان آنها. قیل للصادق علیه السلام: «انّ فُلانا یوالیکم إلّا انّه یضْعف عَن البَرائة مِنْ عَدوکم. فَقال: هَیهات کذب مَنْ ادعی محبَّتنا و لَم یتَبرأ مِن عَدوّنا».[1] . به امام صادق علیه السلام عرضه داشتند: فلان کس، شما را دوست دارد ولی در برائت‏جویی از دشمنان شما ضعیف است. امام فرمودند: هرگز. هر کس ادعا نماید که دوست‏دار ماست، ولی برائت و بیزاری از دشمن ما نمی‏جوید، دروغ می‏گوید.لذا زائر در این فراز و فرازهای بعدی، از سیزده گروه برائت و بیزاری می‏جوید. گروه اوّل: «دشمنان» اوّلین گروهی که برائت آنان واجب و لازم است، دشمنان دین هستند که همان دشمنان امامان معصوم علیهم السلام می‏باشند.
قال ابو عبداللّه علیه السلام: «حبّ أَوْلیاء اللّه واجب و الوِلایة لهم واجبة و البَرائة مِن اَعْدائهم واجبة».[2] . امام صادق علیه السلام فرمودند: دوستی اولیای الهی لازم و واجب است و دارا بودن ولایت آنها واجب و لازم است و بیزاری جستن از دشمنان آنها، واجب و لازم است.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 27، ص 58.
[2] بحارالانوار،ج 27، ص 52.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir