ومن الائمة الذین یدعون الی النار

نوع اصطلاح :
عنوان :
ومن الائمة الذین یدعون الی النار
بر اساس آنچه از قرآن کریم استفاده می‏شود، پیشوایان بر دو گونه هستند:
1 - پیشوایانی که مردم را به سوی فلاح و رستگاری دعوت کرده، خود مطیع امر الهی هستند و مردم را نیز به یکتاپرستی دعوت می‏نمایند.
2 - پیشوایانی که مردم را به سوی آتش راهنمایی می‏کنند.
عن ابی عبداللّه علیه السلام: انّ الدُّنیا لا تَکُون إلّا و فیها إمامان برٌّ و فاجر فالبرُ الَّذی قال اللّه «وَ جَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً یهْدُونَ بِأَمْرِنَا»[1] و أمّا الفاجر فَالَّذی قال اللّه «وَ جَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً یدْعُونَ إِلَی النَّارِ وَ یوْمَ الْقِیامَةِ لَا ینصَرُونَ[2] .[3] .
امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا دنیا پابرجا نیست، مگر آنکه در آن دو گروه پیشوا وجود دارند؛ پیشوایان نیکوکار و پیشوایان بدکردار و امّا پیشوایان نیکوکار همانهایی هستند که خداوند درباره‏شان فرموده «و قرار دادیم آنها را پیشوایانی که به فرمان ما هدایت می‏نمایند» و امّا پیشوایان بدکردار آنهایی هستند که خداوند در مذمت آنها گفته «و قرار دادیم آنها را پیشوایانی که دعوت به سوی آتش می‏نمایند و روز رستاخیز یاری نخواهند شد».
در این فراز، زائر از پیشوایان بدکردار که به سوی آتش و عذاب دوزخ دعوت‏گر هستند، بیزاری و برائت می‏جوید و آنها سیزدهمین دسته و آخرین گروهی هستند که زائر از آنها برائت جسته است.
با این برائت اعلام می‏دارد که من پیرو پیشوایان هدایت‏گر هستم. چرا که امامان هدایت‏گر، پیشوای مردمان نیکوسرشت هستند و امامان دعوت‏گر به سوی آتش، پیشوای مردمان بدطینت و فریب‏خورده می‏باشند.
قال علی علیه السلام: «الأئمَّة مِن قُریش أبرارها امراء الأبْرارها و فُجّارِها امراء فُجّارها».[4] .
امام علی علیه السلام فرمودند: تمامی پیشوایان از قریش هستند. پیشوایان نیکو، فرمانروایان نیکویان هستند و پیشوایان فاجر، فرمانروایان برای انسان‏های فاجر می‏باشند. پیشوایان نیکو، همان امامان معصوم علیهم السلام می‏باشند که عبارتند از حضرت علی علیه السلام و یازده نور پاک از فرزندان امام علی و حضرت زهرا علیهما السلام.
عن ابی جعفر علیه السلام فی قوله تعالی «وَ جَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً یهْدُونَ بِأَمْرِنَا» قال: «یعْنی الأئمَّة مِن وَلد فاطمة».[5] . امام باقر علیه السلام در تفسیر سخن خداوند که فرمود: «قرار دادیم آنها را پیشوایانی که به فرمان ما هدایت می‏نمایند»، فرمودند: منظور از پیشوایان، امامان از فرزندان فاطمه هستند.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه انبیا، آیه 73.
[2] بصائر الدرجات، ص 52.
[3] سوره مبارکه قصص، آیه 41.
[4] کنزالعمال، ج 6، ص 48.
[5] بحارالانوار، ج 24، ص 158.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir