وانتم نور الاخیار

نوع اصطلاح :
عنوان :
وانتم نور الاخیار
این فراز و دو فراز بعد، علّت است برای سه فراز قبل. یعنی از آنجایی که شما نور و روشنی خوبان و راهنمای نیکان و حجّت‏های خداوند هستید، نمی‏توان مدح و ثنای کامل و وافی شما را گفت و کُنْه شما را توصیف نمود. یا می‏توانیم بگوییم چگونه می‏توان مدح و ثنای شما را گفت و شما را به تمامه توصیف نمود و حال آنکه شما روشنی خوبان و راهنمایان نیکان و حجّت‏های خداوند هستید. توصیف امامان به نور در احادیث فراوانی آمده است. چرا که خلقت آنها از نور بوده و در جهان نیز همان‏گونه که نور، هادی و راهنمای گمراهان در شب تاریک است، امامان معصوم علیهم السلام نیز هدایت‏گر همگان هستند و همانند خورشید که تمام تاریکی‏ها و ظلمت‏ها را از بین می‏برد، ظلمت‏های گمراهی را مبین و مشخص می‏نمایند تا همگان راه را از بی‏راهه تشخیص دهند. لذا عاشق ائمّه علیهم السلام، آنها را با عنوان خورشید تابان، و ماه منیر و ستارگان روشنی‏بخش خطاب کرده، می‏گوید: «أینَ الشُّموس الطالعه، أینَ الأقْمار المُنیره، أینَ الأنْجم الزاهِره».[1] .کجا هستند خورشیدهای تابان و کجایند ماه‏های فروزان و کجا هستند ستارگان درخشان. منظور از «اخیار»، پیامبران الهی و اوصیای آنها می‏باشند. همچنان که در سوره «ص» آیه چهل و هشتم، «اخیار» را پیرامون آنان به کار برده و منظور آن است که شما برای پیامبران و اوصیاء نور بوده‏اید. شاید هم از تمامی اولیای الهی باشد و منظور آن است که امامان در بین تمامی اولیای الهی، همانند نور جلوه‏گری می‏نمایند.
قال الصادق علیه السلام: «بِنا فَتَحَ اللّه وَ بِنا خَتَم اللّه و نَحْن الاَوَّلون و نَحْن الآخِرون و نَحْن أخْیار الدَّهر».[2] . امام صادق علیه السلام فرمودند: به واسطه ما خداوند آغاز کرد و به واسطه ما پایان می‏دهد و ما اوّلین و آخرین هستیم و ما بهترین مردم روزگاریم.

پی نوشت ها:
[1] دعای ندبه، مفاتیح الجنان.
[2] بحارالانوار، ج 26، ص 259.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir