وبکم یمسک السماء ان تقع علی الارض الا باذنه

نوع اصطلاح :
عنوان :
وبکم یمسک السماء ان تقع علی الارض الا باذنه
یعنی به خاطر شما ائمّه اطهار علیهم السلام، خداوند آسمان را از اینکه بر زمین افتد، نگاه داشته است. چرا که آثار وجودی امام بسیار زیاد است. یکی از مهم‏ترین آثار، برکاتی است که به واسطه حضور امام بر مردم نازل می‏گردد و اثر دیگر آنکه به واسطه حضور امام، بلاهای آسمانی بر زمینیان فرو نمی‏ریزد. قال الرضا علیه السلام: «بَنا یمسک السَّماوات و الأرْض ان تزولا و بنا ینزل الغَیث و ینْشر الرَّحمة و لا تخلُوا الأرْض مِن قائم منّا ظاهر اَوْ خاف و لو خلت یوماً بِغَیر حجّة لماجت بِاَهْلها کَما یموج البَحْرِ باَهْله».[1] . امام رضا علیه السلام فرمودند: به واسطه حضور ما (اهل بیت) است که آسمان و زمین نگهداشته شده و فرو نمی‏ریزد و به واسطه ما است که باران رحمت نازل می‏شود و رحمت الهی منتشر می‏گردد. هیچ زمانی زمین از حجّت قائمی از ما اهل بیت، چه آشکار و چه پنهان خالی نیست. اگر زمین یک روز بدون امام باشد، تمام اهلش را فرو می‏برد. همان‏گونه که موج دریا غرق‏شدگان را فرو می‏خورد. در روایت دیگری نیز چنین آمده: عن علی بن الحسین علیهما السلام: «نَحْن الَّذین بِنا یمسک اللّه السَّماء أن تَقع عَلی الأرْض إلّا بِاِذْنه و بِنا یمسک الأَرض ان تمید بِاَهلها و بنا ینزل الغَیث و بنا ینشر الرَّحمة و یخرج بَرَکات الأَرض».[2] . امام سجاد علیه السلام فرمودند: ما همان کسانی هستیم که خداوند به واسطه ما، آسمان را آسایش داد تا مگر به اذن او بر زمین نریزد و زمین به واسطه ما آرامش یافت و بر اهل خود گسترانده شد و به واسطه ما باران فرو می‏ریزد و رحمت الهی منتشر می‏گردد و برکت‏ها (گیاهان) از زمین می‏روید. باید اقرار داشت، هر چند بر اساس و طبق این فراز، احادیث فراوانی در کتاب‏های روایی موجود است، ولی فهم این فراز بسیار مشکل است و درک آن فقط برای صاحبان بصیرت ممکن است.

پی نوشت ها:
[1] کمال الدین و تمام النعمه، ص 202.
[2] الامالی، صدوق، ص 253.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir