والی جدکم بعث الروح الامین

نوع اصطلاح :
عنوان :
والی جدکم بعث الروح الامین
«رُوح الاَمین» بزرگ فرشتگان که همان جبرئیل است. او بهترین و افضل ملائکه و فرشتگان است.
قال رسول اللّه صلی الله علیه وآله: «اَفْضل المَلائکه جِبْرئیل».[1] . پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: بهترین فرشتگان جبرئیل است. این کلمه، به معنی فرشته وحی که امانت‏دار است، می‏باشد. امانتی که شرط اصلی آن امانت‏داری است و برای هدایت و رهبری تمامی آفریده‏شدگان نازل شده است. این فراز به آیات قرآن که اشاره به نزول قرآن توسط روح‏الامین دارد، برمی‏گردد. «وَ إِنَّهُ لَتَنزِیلُ رَبِّ الْعَالَمِینَ، نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الْأَمِینُ، عَلَی قَلْبِکَ لِتَکُونَ مِنَ الْمُنذِرِینَ، بِلِسَانٍ عَرَبِی مُّبِینٍ».[2] . همانا این (قرآن) فرو فرستاده پروردگار جهانیان است. روح‏الامین آن را بر دل تو (ای پیامبر) فرو آورد، تا از هشداردهندگان باشی، به زبان عربی روشن. (نازل کرد) «بُعِثَ» به معنی برانگیخته شد و حرکت داده شده است. جبرئیل در طول حیات پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بر وجود آن حضرت به کرّات وارد می‏شد و پیام‏ها و آیات الهی را بر آن حضرت تلاوت می‏نمود. و حتّی پس از رحلت پیامبر برای تغسیل، تکفین، نماز و دفن پیامبر صلی الله علیه وآله بر آن حضرت وارد شده بود. عن أبی عبداللّه علیه السلام قال: «لمّا قبض رسول اللّه صلی الله علیه وآله هبط جَبرئیل و مَعَه المَلائکة و الروح... ففَتَحَ لِأمیرالمُؤْمنین بصره فَرَاهُم فی مُنْتهی السَّموات إلی الأرْض یغسِلُون النَبی مَعَه و یصلّون مَعَه عَلیه و یحفرون لَه...».[3] .
امام صادق علیه السلام فرمودند: زمانی که رسول خداوند جان به جان‏آفرین تقدیم کرد، جبرئیل به همراه فرشتگان و روح (که در شب قدر نازل می‏شود) به زمین آمدند... و چشم حضرت علی را به سوی آسمان جلب کردند. پس حضرت ملاحظه کردند که از بی‏نهایت آسمان تا زمین ملائکه در غسل دادن پیامبر با آن حضرت همراهی می‏کنند و همگی بر پیامبر نماز خواندند و پیامبر را دفن کردند.
چنانچه زائر این زیارت را به قصد زیارت حضرت علی علیه السلام می‏خواند، بایستی به جای کلمه «جدّکم» بگوید «أخیک». چرا که حضرت علی علیه السلام برادر پیامبر بودند و بین آن دو بزرگوار، صیغه «اخوت» خوانده شده بود، هر چند حضرت علی علیه السلام به صراحتِ آیه مباهله[4] ، نفس پیامبر است.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 59، ص 258.
[2] سوره مبارکه شعراء، آیه‏های 195 - 192.
[3] بحارالانوار، ج 22، ص 513.
[4] سوره مبارکه آل عمران، آیه 61.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir