واثارکم فی الاثار

نوع اصطلاح :
عنوان :
واثارکم فی الاثار
«الآثار» جمع «اثر» به معنی جای پا است. ولی به هر علامتی که از چیزی باقی مانده و دلالت بر شیئی می‏نماید، «اثر» گفته می‏شود. منظور از آثار ائمّه اطهار علیهم السلام، تمام امور ظاهری و معنوی است که از آنان به جا مانده است. از آن اثرها می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:
1 - خطبه‏ها، نامه‏ها، احادیث. از ائمّه معصومین علیهم السلام احادیث فراوانی در زمینه احکام، اخلاق، تفسیر قرآن، اعتقادی، سیاست گذاری، تربیتی و... به ما رسیده که هر یک دارای مفاهیم بلند است.
2 - دعاها و مناجات‏ها. ائمّه اطهار علیهم السلام با دعاهای خود راه مناجات و راز و نیاز به درگاه خداوند را به همه آموختند که در جمع‏آوری این دعاها، بزرگان، کتاب‏هایی نگاشته‏اند. از آن جمله می‏توان به کتاب شریف «مفاتیح‏الجنان» اثر باقی شیخ عباسی قمی اشاره کرد.
3 - آثار مکتوب. از میان این آثار، فقط «صحیفه سجّادیه» تنها اثری است که از آثار مکتوب امام معصوم علیه السلام به ما رسیده است. اثری که امام سجّاد علیه السلام املا کرده و امام باقر علیه السلام در حضور امام صادق علیه السلام آن را نگاشته‏اند. این کتاب شریف، دارای پنجاه و چهار دعا و دارای مفاهیم بلند عرفانی، اعتقادی، اخلاقی و... می‏باشد.
4 - نمازها. نماز اوج سپاس‏گزاری مخلوق از خالق بی‏همتاست. ائمّه اطهار علیهم السلام به بعضی از نمازها مداومت داشته‏اند، لذا به نام آن امام و به روش آن امام به ما رسیده است.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir