ووصیتکم التقوی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ووصیتکم التقوی
«تقوا» از ماده «وقایة» به معنی نگهداری اشیا در برابر اموری که به آنها زیان و آزار می‏رساند، می‏باشد و تقوا، قراردهنده روح در یک پوشش حفاظتی در برابر خطرها است و لذا گاهی تقوا را به ترس و خوف تفسیر کرده‏اند، در حالی که ترس و خوف سبب تقوا می‏شود، ولی معنی تقوا نیست. و در عرف شرع، تقوا به معنی خویشتن‏داری در برابر گناهان است و به تعبیر دیگر یک نیروی کنترل‏کننده درونی است که افراد را در برابر طغیان‏های شهوانی حفظ می‏نماید و یک دژ محکم در برابر خطرهای گناهان است.
قال علی علیه السلام: «اعْلَموا عِباد اللّه ان التَّقْوی دار حصن عَزیز».[1] .
امام علی علیه السلام فرمود: ای بندگان خدا بدانید که تقوا قلعه و دژ محکم و غیر قابل نفوذ است. بنابراین ساکنان قلعه استوار تقوا، فقط مؤمنان هستند.
قال علی علیه السلام: «التَّقوی حصْن المُؤْمن».[2] .
امام علی علیه السلام فرمود: تقوا دژ مؤمن است.
قرآن کریم، برای تقوا بزرگ‏ترین امتیاز را برشمرده، آن را معیار سنجش ارزش انسان‏ها دانسته[3] و لباس تقوا را بهترین لباس شمرده[4] و نیکی و تقوا را قرین یکدیگر آورده[5] و عدالت را قرین تقوا ذکر کرده[6] و در یک کلمه، خداوند را «اهل تقوا» می‏داند.[7] .
منشأ وصیت و سفارش به تقوا، قرآن کریم است. «وَ لَقَدْ وَصَّینَا الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِن قَبْلِکُمْ وَ إِیاکُمْ أَنِ اتَّقُوا اللَّهَ».[8] . و ما به کسانی که پیش از شما به آنان کتاب داده شده و به شما، وصیت و سفارش کردیم که تقوا پیشه نمایید. امامان معصوم علیهم السلام که اجراکننده آیین احمدی و قرآن ناطق هستند نیز سفارش و وصیت به تقوا دارند. قال علی علیه السلام: «أَوْصَیکُم عِباد اللّه بِتَقْوی اللّه».[9] . امام علی علیه السلام فرمودند: ای بندگان خدا، شما را به تقوای خدا سفارش و وصیت می‏کنم.

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه 156.
[2] غررالحکم.
[3] بنگرید سوره مبارکه بقره، آیه 197.
[4] بنگرید سوره مبارکه اعراف، آیه 26.
[5] بنگرید سوره مبارکه مائده، آیه 2.
[6] بنگرید سوره مبارکه مائده، آیه 8.
[7] بنگرید سوره مبارکه مدثر، آیه 56.
[8] سوره مبارکه نساء، آیه 131.
[9] برای نمونه بنگرید نهج‏البلاغه خطبه 233، 187، 186، 185، 181، 172، 160، 113، 82.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir