واصلح ما کان فسد من دنیانا

نوع اصطلاح :
عنوان :
واصلح ما کان فسد من دنیانا
«اَصْلَح» به معنی بهبود بخشیدن و صلح افکندن است.
«دُنیا» در اصل از ماده «دنو» به معنی «پایین‏تر و نزدیک‏تر» آمده و زندگی دنیا را از آن جهت «دنیا» گویند که از عالم آخرت پست‏تر و به ما نزدیک‏تر است.
در این فراز به دوّمین اثر موالات، اشاره کرده و می‏گوییم: با موالات و پیروی از شما، خداوند آنچه از امور دنیایی‏ام را که به فساد کشانده و فاسد شده، اصلاح می‏نماید.
واژه «فساد» نقطه مقابل «صلاح» است و عبارت است از هر گونه خارج شدن اشیا از حالت اعتدال، کم باشد یا زیاد، و این در جان و بدن و اشیایی که از حد اعتدال خارج می‏شوند، تصوّر می‏شود.[1] . بنابراین تمام نابسامانی‏هایی که در کارها ایجاد می‏شود و همه افراط و تفریطها در کلّ مسائل فردی و اجتماعی، مصداق فساد است. پس هر کس در معاملات، معاشرت‏ها و عبادت‏ها، به دستورات ائمّه اطهار علیهم السلام عمل نماید و از آنچه نهی کرده‏اند دوری نماید، نظام معیشت و زندگی او اصلاح می‏گردد و هر آنچه به فساد کشانده شده، جبران می‏شود.

پی نوشت ها:
[1] مفردات راغب اصفهانی.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir