وبموالاتکم تقبل الطاعة المفترضة

نوع اصطلاح :
عنوان :
وبموالاتکم تقبل الطاعة المفترضة
ششمین اثری که موالات و ولایت ائمّه اطهار علیهم السلام دارد، آن است که امضای تمامی اعمال، به واسطه ولایت است. یعنی در وادی محشر اگر کسی تمام اعمال واجب را انجام داده باشد ولی ولایت را نپذیرفته باشد، اعمال او رد می‏شود.
قال ابو عبداللّه علیه السلام: «انّ اَوَّل ما یسْأل عنه العَبْد إذا وَقف بَین یدی اللّه جَلَّ جَلاله عَن الصَّلَوات المَفْروضات، و عَن الزَکاة المَفْروضة و عَن الصِیام المَفْروض وَ عَنْ الحَجَّ المَفْروض و عَن وِلایتنا أَهْل البَیت فَان اقَرّ بِوِلایتنا ثُمَّ مَات عَلَیها قبلت مِنْه صَلاته و صَوْمه و زَکاته و حَجّه و ان لم یقرّ بِوِلایتنا بَین یدی اللّه جَلَّ جَلاله لَمْ یقبل اللّه عزَّ و جلَّ مِنْه شَیئاً مِنْ أَعْماله».[1] .
امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا اوّلین سؤالی که از بنده در آن هنگام که در مقابل خداوند قرار می‏گیرد می‏شود از نمازهای واجب است و از زکات‏های واجب و از روزه‏ها و حج‏های واجب و از ولایت ما خاندان پیامبر. پس اگر بر ولایت ما اقرار داشت و با این اعتقاد از دنیا رفته، نماز و روزه و زکات و حج او پذیرفته می‏شود. ولی اگر در پیشگاه خداوند حاضر شده و اعتقادی به ولایت ما نداشته باشد، هیچ عملی از او پذیرفته نخواهد شد.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 27، ص 167.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir