سبحان ربنا ان کان وعد ربنا لمفعولا

نوع اصطلاح :
عنوان :
سبحان ربنا ان کان وعد ربنا لمفعولا
«سُبْحان» در اصل مصدر است و به معنی منزه دانستن و تنزیه خدای تعالی است. واژه «تسبیح» به طور کلّی در عبادات؛ چه زبانی، چه عملی و چه در نیت به کار می‏رود. زائر در این فراز درخواست نمودن از خداوند را در قالب نیایش‏گری ارائه داده، پروردگار خود را از تمام ناپاکی‏ها منزّه و تحقّق وعده‏های او را حتمی می‏داند. «وَعْدُ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ لَا یخْلِفُ الْمِیعَادَ».[1] . این وعده خداست، که خدا در وعده (خود) تخلف نمی‏کند. مسلّماً وعده خداوند مانند وعده‏های دروغین شیطان و شیطانی‏صفتان نیست، بلکه وعده‏ای است حقیقی، و از ناحیه خداوند، بدیهی است. هیچ کس نمی‏تواند صادق‏تر از خدا در وعده‏ها و سخنانش باشد. زیرا تخلّف از وعده یا به خاطر ناتوانی است یا جهل یا نیاز که تمام اینها از ساحت مقدّس او به دور است. «وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا وَ مَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ قِیلًا».[2] . خداوند وعده حق به شما می‏دهد و کیست که در گفتار و وعده‏هایش از خدا صادق‏تر باشد.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه زمر، آیه 20.
[2] سوره مبارکه نساء، آیه 122.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir