ومن ابغضکم فقد ابغض الله

نوع اصطلاح :
عنوان :
ومن ابغضکم فقد ابغض الله
بغض و کینه و دشمنی با ائمّه معصومین علیهم السلام مساوی با دشمنی و کینه‏توزی با خداوند است و کسی که بغض الهی داشته باشد، مسلمان از دنیا نخواهد رفت و جایگاه او آتش است.
قال رسول اللّه صلی الله علیه وآله: «أَیها النَّاس مَنْ ابْغضنا اَهل البَیت بَعَثَه اللّه یوْم القیامةَ یهودیاً. قال قلتُ: یا رَسولَ اللّهِ و اِن صامَ و صَلّی و زَعَمَ اَنَّه مُسْلِمٌ؟ فقال: و اِن صَام و صَلّی و زَعَمَ اَنَّهُ مُسْلِمٌ».[1] . پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: ای مردم هر کس کینه‏توزی ما اهل بیت را در دل داشته باشد، خداوند او را در روز قیامت یهودی قرار می‏دهد. راوی سؤال کرد: ای رسول خدا، حتّی اگر روزه بگیرد و نماز بخواند و گمان کند مسلمان است؟ فرمودند: آری اگر چه روزه بگیرد و نماز گذارد و گمان کند مسلمان است. چرا که چنین فردی در دنیا نیز بر طینت پاک نبوده است. قال علی علیه السلام: «کَذَبَ مَن زَعَمَ اَنَّه وُلِدَ مِن حَلالٍ و هُو یبْغضنی و یبْغَضُ الأَئمَّةَ مِن وُلدی».[2] . حضرت علی علیه السلام فرمودند: به خطا رفته هر کس گمان می‏کند از حلال متولّد شده، در حالی که کینه من و کینه امامان از فرزندان من را به دل دارد (بلکه حرام‏زاده است).
اللهم انی لو وجدت شفعاء اقرب الیک من محمد واهل بیته الاخیار الائمة الابرار لجعلتهم شفعائی
مقام ائمّه اطهار علیهم السلام در نزد خداوند آنچنان بالا و والاست که مقام هیچ یک از آفریدگان به آنها نمی‏رسد. آنها از نور الهی خلق شده و در عرش خداوند سیر کرده‏اند. در دنیا نیز دارای مقام عصمت بوده، جانشینان خداوند بر روی زمین هستند. با چنین مقامی آنها حجّت خداوند و حافظ اسرار و علوم او هستند. لذا زائر می‏گوید: خداوندا من کسی را والاتر از آنها نیافتم که به درگاه تو شفیع قرار دهم و هر چند اعمال من ناچیز است، ولی به شفاعت آنها در این دنیا و در آخرت در نزد تو امیدوار و دل بسته‏ام.
قال علی بن الحسین علیهما السلام: «اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ لَا تُخَیبِ الْیوْمَ ذَلِکَ مِنْ رَجَائِی، یا مَنْ لَا یحْفِیهِ سَائِلٌ وَ لَا ینْقُصُهُ نَائِلٌ، فَإِنِّی لَمْ آتِکَ ثِقَةً مِنِّی بِعَمَلٍ صَالِحٍ قَدَّمْتُهُ، وَ لَا شَفَاعَةِ مَخْلُوقٍ رَجَوْتُهُ إِلَّا شَفَاعَةَ مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَیتِهِ عَلَیهِ وَ عَلَیهِمْ سَلَامُکَ».[3] .
امام سجّاد علیه السلام فرمودند: خداوندا، پس بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و امروزاین امید مرا ناامیدنکن.ای کسی که درخواست‏کننده‏ای اورا به‏رنج‏نمی‏اندازد وهیچ بخششی، (گنج‏های) اورا نمی‏کاهد. زیرا من با اطمینان به عمل شایسته‏ای که پیش فرستاده باشم و شفاعتِ آفریده‏ای که به او امید بسته باشم به درگاه تو نیامده‏ام، جز شفاعت محمّد و خانواده او - که درود تو بر او و بر ایشان باد -.

پی نوشت ها:
[1] الامالی، صدوق، ص 278.
[2] بحارالانوار، ج 27، ص 145.
[3] صحیفه سجادیه، دعای 48، فراز 6.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir