عبادت امام هادی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبادت امام هادی
هنگام مطالعه سیره‏ی ائمه‏ی طاهرین و پیشوایان خاندان عصمت و طهارت یک مطلب به وضوح قابل مشاهده است و آن هم توجه شدید ایشان به عبادت، شب‏زنده‏داری، تلاوت قرآن و مناجات با پروردگار است. ابوفراس حمدانی به مقایسه میان ائمه و بنی‏عباس دست‏زده چنین می‏گوید:

تمسی التلاوة فی ابیاتهم سحرا
و فی بیوتکم الأوتار و النغم‏

«آوای تلاوت قرآن تا سحر از خانه‏های ائمه به گوش می‏رسد. و در خانه‏های شما - بنی‏عباس - این ترانه‏ها و صدای چنگ و رباب است که تا بامداد گوشها را می‏خراشد».
امام هادی - علیه‏السلام - بیش از همه‏ی معاصران خود به عبادت و تهجد می‏پرداخت و تقوا و پایبندی وی به اصول دیانت زبانزد خاص و عام بود. ایشان تمام نوافل را بجا می‏آورد و در رکعت سوم نافله مغرب سوره‏ی حمد و اول سوره‏ی حدید تا «انه علیم بذات الصدور» و در رکعت چهارم پس از سوره‏ی حمد، آخر سوره‏ی حجرات را تلاوت می‏کرد [1] . نافله‏ای را نیز به این صورت به حضرت نسبت داده‏اند که: ایشان در رکعت اول، سوره‏ی حمد و یس و در رکعت دوم، سوره‏ی حمد و الرحمن را تلاوت می‏کردند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشیعه، ج 4، ص 750.
[2] وسائل الشیعة، ج 5، ص 298.

منبع: زندگانی امام علی الهادی؛ باقر شریف قریشی مترجم: سید حسن اسلامی؛ دفتر انتشارات اسلامی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir