عبادت

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبادت
سیره ائمه اهل‏بیت علیهم‏السلام را مطالعه نمی‏کنی مگر آن که صفتی را در آن میان برجسته‏تر از همه صفات می‏بینی و آن توجه به خدا و ارتباط با او و شب زنده‏داری به عبادت و مناجات با خدا و تلاوت قرآن مجید است.
ابوفراس حمدانی در مقایسه مابین ایشان و عباسیان می‏گوید: تمسی التلاوة فی أبیاتهم سحرا و فی بیوتکم الأوتار والنغم [1] . اما مردم، در روزگار آن حضرت، کسی را در عبادت، تقوا و نهایت پرهیزگاری در دین، چون او ندیدند، هیچ نافله‏ای از نوافل را ترک نگفت مگر آن که انجام داد، در رکعت سوم از نافله مغرب، سوره حمد و آیات اول سوره حدید را تا «انه علیم بذات الصدور» [2] و در رکعت چهارم، سوره حمد و پایان سوره حجرات را می‏خواند. همان طور که نماز نافله‏ای به آن حضرت، نسبت داده‏اند که وی دو رکعت نافله به جا می‏آورد، در رکعت اول سوره فاتحه و یاسین و در رکعت دوم سوره فاتحه و الرحمن را می‏خواند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] در خانه‏های اهل‏بیت (علیهم السلام) دلهای شب آوای تلاوت قرآن و در خانه‏های شما صدای ساز و آواز بلند است.
[2] وسائل الشیعه 4 / 75. این جانب به وسائل (همان جلد و همان صفحه) مراجعه کردم، به جای سوره حجرات، سوره حشر، آمده است - م.
[3] وسائل الشیعه 5 / 298.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ مؤلف: باقر شریف قرشی‏؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir