شوم دانستن روزها

نوع اصطلاح :
عنوان :
شوم دانستن روزها
اسلام در برابر تمام عادات و تقلیدهای کورکورانه جاهلیت به مبارزه برخاسته است و از آن میان با شوم دانستن روزها مخالفت نموده است یعنی با همان فکری که جامعه دوران جاهلیت به سر می‏بردند، زیرا نه روزها منفعتی را فراهم می‏کنند و نه شری را دفع می‏نمایند، به خاطر آن که تمام عوامل پدیده‏ها در قبضه قدرت خدای تعالی و آفریدگار هستی و بخشنده حیات است، و ما به سخنی که امام هادی علیه‏السلام در این باره فرموده است گوش فرا می‏دهیم:
«حسن بن مسعود نقل کرده است [1] ، گفت: به ابوالحسن علی بن محمد علیه‏السلام رسیدم در حالی که انگشتم خراشیده شده و شانه‏ام با سواری برخورد کرده و آسیب دیده بود و به زحمت خودم را میان جمعی وارد کردم، و قسمتی از لباسم را پاره کردند، گفتم: چه روز بد و شومی بود! خدا شر تو را از من باز دارد! امام علیه‏السلام فرمود: ای حسن! تو هم که با ما معاشرت داری، گناهت را به گردن بی‏گناه - روز! می‏گذاری. حسن می‏گوید: سر عقل آمدم و دانستم که اشتباه کرده‏ام که چنین حرفی را زده‏ام، عرض کردم: مولای من از خداوند طلب مغفرت می‏کنم. فرمود: ای حسن! روزگار چه گناهی دارد، وقتی که اعمال خود شما دامنگیرتان می‏شود، آنها را شوم می‏شمارید؟ حسن عرض کرد: من همیشه از خداوند طلب آمرزش می‏کنم، و همین توبه من باشد ای پسر پیغمبر خدا! امام علیه‏السلام فرمود: به خدا قسم، هیچ سودتان ندهد، بلکه خداوند با نکوهشی که شما از موجودی بی‏گناه به عمل می‏آورید شما را سزا دهد، ای حسن! آیا نمی‏دانی که خداوند اجر و کیفر و پاداش اعمال را در برابر هر کاری که در دنیا و آخرت انجام دهند، مرحمت می‏کند؟ عرض کردم: چرا می‏دانم مولای من.
فرمود: راه خلاف مرو و برای روزگار هیچ تأثیری در حکم خدا تصور مکن، حسن گفت: اطاعت می‏کنم یابن رسول الله.» [2] . امام علیه‏السلام، آن چه را که پیامبر - صلی الله علیه و آله - در حدیث رفع فرموده است: مورد تأکید قرار داده، از این که اسلام در هیچ کاری به مسلمان اجازه نمی‏دهد که شوم بداند، بلکه او باید تصمیمی قوی و اراده‏ای استوار داشته باشد و از هیچ کاری باز نایستد مگر این که عمل نامشروعی باشد که در آن صورت نباید اقدام کند.

پی نوشت ها:
[1] در کتابهای رجال، کسی از اصحاب امام هادی علیه‏السلام را به این نام نیافتیم، شاید صحیح عبارت، حسین بن سعید اهوازی باشد که ما آن جا که درباره اصحاب و راویان حدیث امام علیه‏السلام سخن خواهیم گفت، شرح حال او را می‏آوریم.
[2] تحف العقول: 483 - 482.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ مترجم محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir