روزه زنی که بچه شیر می‏دهد

نوع اصطلاح :
عنوان :
روزه زنی که بچه شیر می‏دهد
علی بن مهزیار، به خدمت امام ابوالحسن علیه‏السلام نوشت ، و از آن حضرت درباره زنی که فرزند خود، و یا بچه دیگری را در ماه رمضان شیر می‏دهد، و روزه‏داری برای او مشکل است، زیرا هنگامی که بچه‏ای شیر می‏دهد از حال می‏رود، و قدرت روزه گرفتن را ندارد، آیا این زن روزه بگیرد و یا افطار کند و بعدها قضای آن را در زمان مناسب به جای آورد و یا این که شیر ندهد و روزه بگیرد؟ پس اگر از کسانی بود که قدرت گرفتن دایه برای فرزندش را ندارد، تکلیفش چیست؟ امام علیه‏السلام در پاسخ او نوشت:
«اگر از آن کسانی بود که گرفتن دایه برای او ممکن است دایه‏ای برای شیر دادن فرزندش می‏گیرد و خود روزه‏اش را کامل می‏گیرد، و اگر چنین توانایی نداشت روزه‏اش را افطار می‏کند و خود، فرزندش را شیر می‏دهد. و در زمان ممکن، قضای روزه‏ها را می‏گیرد.» [1] .
فقهای شیعه، در فتواهایشان به این حدیث، استناد جسته‏اند، و به افطار زن شیردهی که شیرش کم است و گرفتن روزه برای خود او و یا برای بچه‏اش زیانبخش است، وقتی که امکان اجیر گرفتن دایه‏ای که به فرزندش شیر دهد برایش نباشد، فتوا داده‏اند.

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشیعه: 7 / 154.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ مترجم محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir