از رویدادهای اسلامی

نوع اصطلاح :
عنوان :
از رویدادهای اسلامی
امام ابوالحسن الهادی علیه‏السلام، پاره‏ای از رویدادهای مهم اسلامی را که در دوران نخستین اسلامی اتفاق افتاده بود نقل کرد که از آن جمله داستان کشته شدن حضرت قنبر غلام امیرالمؤمنین، یعنی آن شهید جاوید به دست طاغوت زمان حجاج بن یوسف ثقفی است که امام هادی علیه‏السلام کیفیت شهادت آن بزرگوار را نقل کرد، فرمود:
«قنبر بر حجاج بن یوسف وارد شد، آن طاغوت بر سر وی فریاد زد:
- تو در خدمت علی، چه می‏کردی؟.
- آب وضویش را حاضر می‏کردم...
- وقتی که علی از وضو ساختن فارغ می‏شد، چه می‏گفت؟...
- این آیه مبارکه را تلاوت می‏کرد: «فلما نسوا ما ذکروا به فتحنا علیهم أبواب کل شیئی حتی اذا فرحوا بما اوتوا اخذناهم بغتة فاذاهم مبلسون فقطع دابرالقوم الذین ظلموا والحمدلله رب العالمین.».» [1] .
- گمان می‏کنم که علی این آیه را بر ما تأویل می‏کرد؟
- آری.
- چه خواهی کرد اگر دستور دهم گردنت را بزنند؟
- در آن صورت من خوشبخت خواهم شد و تو نگونبخت...
سپس آن طاغوت دستور داد تا گردن بنده خدا - قنبر - را زدند [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره انعام / 45 - 44 یعنی: پس چون آن چه بر آنها تذکر داده شد فراموش کردند ما هم درهای هر نعمتی را به روی آنها گشودیم تا به نعمتهای داده شده شاد و مغرور شدند، ناگاه آنها را به کیفر اعمالشان گرفتار کردیم که آن گاه خوار و ناامید گردیدند پس به وسیله کیفر ستمگری، ریشه گروه ستمگران کنده شد و ستایش خدای را که آفریدگار جهانیان است.
[2] رجال کشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ مترجم محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir