تفسیر آیه «یوم یعض الظالم علی یدیه»

نوع اصطلاح :
عنوان :
تفسیر آیه «یوم یعض الظالم علی یدیه»
مجلسی رحمه الله نقل می‏کند که:
به متوکل [عباسی] خبر دادند که امام هادی علیه‏السلام آیه شریفه: «و روزی که ستمکار دست‏های خود را می‏گزد، [و] می‏گوید: ای کاش با پیامبر راهی برمی‏گرفتم» را به خلیفه اول، و دوم تطبیق می‏کند.
متوکل گفت: با او چکار کنیم؟
گفتند: مردم را جمع کن، و از او در حضور مردم بپرس، اگر همان پاسخ را داد، مردم به حسابش می‏رسند، و اگر غیر آن را گفت: نزد یاران خود رسوا می‏شود.
توکل همه قضات و بنی هاشم و یاوران خود را فراخواند، و [در جمع آنان] از امام علیه‏السلام پرسید، امام علیه‏السلام فرمود: اینان کسانی هستند که خدا با کنایه از ایشان سخن گفته است، و بر ایشان منت نهاده و عیبشان را پوشانده است، آیا امیر می‏خواهد آنچه را خدا پوشانده، آشکار کند؟
متوکل گفت: [نه] نمی‏خواهم.


روی المجلسی:
عن کتاب «الاستدراک» [لابن بطریق] باسناده، قال:
ان المتوکل قیل له: ان أباالحسن - یعنی علی بن محمد بن علی الرضا علیهم‏السلام - یفسر قول الله عزوجل: (و یوم یعض الظالم علی یدیه) [1] ، فی الأول و الثانی.
قال: فکیف الوجه فی أمره؟
قالوا: تجمع له الناس و تسأله بحضرتهم، فان فسرها بهذا کفاک الحاضرون أمره، و ان فسرها بخلاف ذلک افتضح عند أصحابه.
قال: فوجه الی القضاة و بنی هاشم و الأولیاء، و سئل علیه‏السلام، فقال: هذان رجلان کنی الله عنهما، و من بالستر علیهما، أفیحب أمیرالمؤمنین أن یکشف ما ستره الله؟
فقال: لا أحب [2] .

پی نوشت ها:
[1] الفرقان: 27.
[2] بحارالأنوار 30: 246 ح 113، و 50: 214 ح 26.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir