اندیشه امام هادی بر شعر ابن ابی‏حفصه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
اندیشه امام هادی بر شعر ابن ابی‏حفصه‏
شیخ مفید رحمه الله با سند خود از سلیمان بن جعفر نقل می‏کند که گفت:
امام هادی علیه‏السلام به من فرمود:
در حالی که پیرامون این شعر ابن ابی‏حفصه فکر می‏کردم به خواب رفتم: «چگونه می‏شود - با این که نشدنی است - که وراثت عموها به پسران دختر برسد» [1] . ناگاه، انسانی را دیدم که می‏گوید: این امر شدنی است، زیرا [آیات] کتاب آسمانی در فضیلت او نازل، و احکام قضا [و قدر] خداوندی آن را قطعی کرده است. آری فرزند فاطمه [ی بنت اسد، امیرمؤمنان علی علیه‏السلام]، او که نامش بلند آوازه است، وراثت [و خلافت] را از [یگانه] عموزادگان خود [یعنی پیامبر صلی الله علیه و آله]، به دست آورد [، و از او به فرزندانش بنی فاطمه رسید]، [2] و فرزند نثله [3] [یعنی عباس]، سرگشته و گریان ماند، در حالی که خویشان، به او کمک می‏کردند.

قال المفید:
أخبرنی الشیخ أدام الله عزه، مرسلا عن محمد بن عیسی بن عبید الیقطینی، عن سعد بن جناح، عن سلیمان بن جعفر قال: قال لی أبوالحسن العسکری علیه‏السلام: نمت، و أنا أفکر فی بیت ابن أبی‏حفصة

أنی یکون و لیس ذاک بکائن‏
لبنی البنات وراثة الأعمام‏

فاذا انسان یقول لی:

قد کان اذ نزل الکتاب بفضله‏
و مضی القضاء به من الأحکام‏

ان ابن فاطمة المنوه باسمه‏
حاز الوراثة عن بنی الأعمام‏

و بقی ابن نثلة [4] واقفا متحیرا
یبکی و یسعده ذووا الأرحام [5] .

پی نوشت ها:
[1] کنایه از این که: بنی الاعمام پیامبر صلی الله علیه و آله که بنی العباس‏اند، از بنی البنات پیامبر که فرزندان فاطمه علیهاالسلام و علویان‏اند، به وراثت [و خلافت] پیامبر صلی الله علیه و آله، سزاوارترند.
[2] پس وراثت فرزندان فاطمه علیهاالسلام یعنی علویان، نیز از بنی الاعمام است.
[3] نثله، نام مادر عباس است.
[4] قال المجلسی: نثلة اسم أم العباس، و یقال: نثیلة، و لعل المراد بابن فاطمة، أمیرالمؤمنین علیه‏السلام، و یحتمل أن یکون المراد بفاطمة البتول علیهاالسلام و بابنها نجس الابن، أو القائم علیه‏السلام و الأول أظهر.
[5] الفصول المختارة: 96، بحارالأنوار 10: 391 ح 3 باختلاف یسیر.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir