آگاهی از درون اشخاص

نوع اصطلاح :
عنوان :
آگاهی از درون اشخاص
همچنین مرحوم شیخ طوسی، راوندی و دیگر بزرگان به نقل از اسحاق بن عبدالله علوی حکایت کند: روزی از روزها پدرم با عمویم با یکدیگر اختلاف کردند، درباره‏ی آن چهار روزی که در طول سال برای روزه گرفتن، نسبت به بقیه‏ی روزها فضیلت و اهمیتی بیشتر دارد. لذا برای حل اختلاف و گرفتن جواب صحیح تصمیم گرفتند تا به ملاقات و زیارت حضرت ابوالحسن، امام هادی علیه‏السلام بروند. و در آن روزها، حضرت در محلی - به نام صریا - نزدیک مدینه ساکن بود؛ و هنوز به شهر سامراء منتقل نشده بود. به همین جهت، به قصد زیارت و ملاقات آن حضرت حرکت نمودند، هنگامی که وارد منزل امام هادی علیه‏السلام شدند و در محضر شریفش نشستند، حضرت قبل از هر سخنی اظهار فرمود: نزد من آمده‏اید تا از روزهائی که در طول سال بهتر است، در آن‏ها روزه گرفته شود، سؤال نمائید؟ عرضه داشتند: بلی، یا ابن‏رسول الله! ما از محل خود فقط برای همین موضوع، آمده‏ایم. حضرت فرمود: پس بدانید که آن‏ها چهار روز است: روز هفدهم ربیع الاول - سالزور میلاد مسعود پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم، روز بیست و هفتم رجب سالروز بعثت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، روز بیست و پنجم ذی القعده سالروز دحو الأرض؛ و آن روزی است که زمین از زیر کعبه الهی پهن و گسترده شد.
و روز هیجدهم ذی الحجه سالروز غدیر خم - که پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم از طرف خداوند متعال، حضرت علی بن ابی طالب علیه‏السلام را به عنوان «أمیرالمؤمنین» و خلیفه‏ی بلافصل خویش، منصوب و معرفی نمود [1] .

پی نوشت ها:
[1] اثبات الهداة: ج 3، ص 363، ح 15، به نقل از تهذیب الأحکام، بحارالأنوار: ج 50، ص 157، ح 47، به نقل از مصباح المتهجد و خرائج.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir